Legendarni Tigrovi službeno su nastali ustrojavanjem 1. gardijske brigade Zbora narodne garde (ZNG), koje je započelo 15. svibnja 1991. godine u Zagrebu, iako je podrijetlo imena Tigrovi starije od tog datuma. Ljudi koji su postali okosnicom zapovjednog i borbenog sastava 1. gardijske brigade svoja su prva borbena iskustva stjecali kao redarstvenici Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, dragovoljno pristupivši u sastav Jedinice za posebne zadatke Rakitje 1990. godine, a već su ih tada zvali Tigrovima iz Rakitja.
Dana 28. svibnja 1991. godine na stadionu NK Zagreb u Kranjčevićevoj ulici u Zagrebu postrojbe Zbora narodne garde u svečanom su postroju (zajedno sa četiri brigade ZNG-a: 99. Peščenica, 100. Centar, 101. Susedgrad i 102. Novi Zagreb) prisegnule pred predsjednikom Republike Hrvatske dr. Franjom Tuđmanom i predstavile se hrvatskoj javnosti. Dio Jedinice za posebne zadatke iz Rakitja prerastao je u 1. brigadu Zbora narodne garde, s ponosom noseći ime Tigrovi.
U Rakitju 4. studenog 2018. svečano je obilježena 28. obljetnica Jedinice za posebne zadatke Rakitje. Ispred Spomen-obilježja, na ulazu u vojarnu Rakitje vijence su položili ratni zapovjednici Tigrova, izaslanici: Predsjednice Republike, Predsjednika Vlade, Gradonačelnika Grada Zagreba, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije, Grada Svete Nedelje, kao i mnogobrojne udruge branitelja. Moderator cjelokupnog programa bio je Ivica Matošević.
Program proslave nastavljen je ispred Spomen-doma Tigrova, pjevanjem državne himne, minutom ponosne tišine za sve poginule, nestale i preminule branitelje, obraćanjem skupu visokih uzvanika. Presijecanjem vrpce Spomen-dom su otvorili: Miodrag Demo, ministar Tomo Medved, generali Josip Lucić i Darko Rukavina te stožerni brigadir Zdravko Andabak.
Ustanova za sveobuhvatnu skrb Tigrovi (skraćeni naziv Spomen-doma), otvorena je, osim za svoje pripadnike, i svim drugim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji za, između ostaloga, osiguranje privremenog smještaja korisnicima za potreba liječenja, učenja ili ostvarivanja prava, kao i u slučaju nemogućnosti stambenog zbrinjavanja u iznimno teškim socijalnim uvjetima, a prema raspoloživim smještajnim kapacitetima.
Današnju svečanu prigodu iskoristile su neke od sekcija Ustanove, koje su sudionicima proslave prezentirale svoje djelovanje. Ukupno djeluje čak 29 različitih sekcija, razvrstanih u 5 područja, a tu je i Pomladak Tigrova, na koji su posebno ponosni.
U sklopu Ustanove djeluju 3 udruge i to: Udruga Tigar 90/91 Rakitje, Udruga ratnih veterana 1. gardijske brigade i Udruga topnika 1. gardijske brigade Tigrovi.
Tekst: Sergije Dražić
Fotografije: Ivo Šoštarić