U Nadbiskupskom vikarijatu Osijek 27. listopada 2023. svečano je obilježen Dan heroja Osijeka, 32. obljetnica ustroja 130. brigade Hrvatske vojske te 10. obljetnica Udruge hrvatskih branitelja, invalida, stradalnika, domoljuba i njihovih obitelji „Heroji Osijeka“.
Dan 25. listopada 1991. godine zlatnim je slovima upisan u povijest Osijeka jer je ustrojem 130. br. HV
značajno ojačana južna obrana Osijeka odakle je prijetila velika opasnost prodora JNA i pobunjenih Srba te presijecanja prometnice Osijek – Đakovo, čime bi Osijek bio u potpunom okruženju neprijatelja.
Početak obilježavanja obljetnice u Vikarijatu Đakovačke osječke nadbiskupije označio je svečani ulazak ratne zastave 130. brigade uz koračnicu “Mi smo garda hrvatska”. Potom je Hrvatsku državnu himnu izvela klapa HOPGD “Zrinski”. Uslijedila je minuta šutnje za sve poginule i preminule pripadnike 130. brigade.
Program obilježavanja bio je pod sloganom dr. Franje Tuđmana, prvog predsjednika Republike Hrvatske: „Naša sudbina je u našim rukama. Neka nam živi jedina i vječna Hrvatska!“, a sastojao se od:
– premijere dokumentarnog filma „Heroji Osijeka-130. br. Hrvatske vojske“;
– svečane akademije 32. obljetnice ustroja;
– dodjele Povelja zahvalnosti zaslužnim osječkim braniteljima i pripadnicima 130. brigade;
– domoljubnog glazbenog programa.
U sklopu navedenog programa je i polaganje vijenaca i paljenje svijeća na Trgu slobode Osijek, ispred Spomenika poginulim braniteljima, 31. listopada 2023. godine.
Središnji događaj obljetnice bila je svečana premijera dokumentarnog filma „Heroji Osijeka-130. br. Hrvatske vojske“ čiji je redatelj i scenarist Zlatko Dernaj a montažer Branko Pek. U filmu su korišteni originalni video zapisi iz ratnog vremena zajedništva, ponosa i slave hrvatskih branitelja i građana. Film prikazuje borbeno zaustavljanje velikosrpske agresije i pobjedu u Domovinskom ratu, a dio filma ima titl na engleskom jeziku, što olakšava prikaz i razumijevanje filma zainteresiranoj javnosti i izvan Hrvatske.
Na svečanoj akademiji govorio je predsjednik Udruge „Heroji Osijeka“, bojnik Zlatko Dernaj, rekavši, između ostaloga,: „Izuzetno smo ponosni što smo u nametnutom ratu izborili slobodu i osigurali svijetlu budućnost našem Gradu i Domovini. Nažalost, u žestokim bojevima 130. br. HV-a s agresorom, u kiši vrelog čelika, ugasili su se životi šezdeset trojice hrvatskih vitezova, dvadeset dvojica su nestala, a među tristo sedamdeset ranjenih suboraca osmero je teških invalida. Zahvalnost za njihovu žrtvu i sjećanje na njihovu hrabrost, odlučnost i herojski čin polaganja života za obranu doma, svoga grada i jedine nam domovine neka nam zauvijek bude poticaj za izgradnju prosperitetne hrvatske države zadovoljnih i sretnih ljudi. Najžalosnija je činjenica da je veliki dio branitelja i danas, nakon 30 godina i dalje nezbrinut, nezaposlen te na rubu materijalnog i financijskog stanja. Vrlo mali broj branitelja koristi mirovine i materijalno je osiguran. Jedan dio branitelja je dobio stanove a većina branitelja je minorizirana u društvu.“ poručio je Zlatko Dernaj, ratni načelnik Inženjerije 130. br. HV.
“Zbog čega je važno organizirati braniteljske obljetnice i zbog čega smo mi zapravo ovdje. Po nama koji i danas ne damo ni jednu riječ na herojsku obranu grada Osijeka zato što moramo mladim generacijama poručiti osnovne i temeljne vrijednosti iz Domovinskog rata, a to su između ostalih hrabrost, odlučnost, izdržljivost, zajedništvo i iznad svega domoljublje, hrvatsko domoljublje koje nas je držalo i čekalo formiranje moderne Hrvatske države koja je hvala Bogu i sastavni dio Europske unije. Zauvijek ću dok god mogu stajati i pričati biti ponosan na ljude koji su se tada prihvatili najsvetije dužnosti obrane Domovine. Zbog toga smo i ustanovili udrugu koju smo namjerno nazvali Heroji Osijeka jer je svatko heroj Osijeka tko je u gradu, koji je dobivao nekoliko tisuća granata dnevno, ostao i branio ga. Zbog toga smo dali ime Heroji Osijeka jer Osijek je herojski grad, branitelji Osijeka su heroji, branitelji Osijeka su pobjednici u Domovinskom ratu, a svi oni koji nisu tu, koji nas ne priznaju može ih biti samo sramota.” rekao je Dernaj.
Pukovnik Živko Mijić, jedan od dvojice ratnih zapovjednika 130. br. HV-a Osijek i počasni predsjednik Udruge „Heroji Osijeka“ govorio je o ustroju brigade i o teškim ratnim danima. „To treba biti iskustvo i putokaz našim mladim generacijama da čuvaju krvlju stečenu slobodu i da rade na boljitku Hrvatske i na tome da se rat nikada više ne ponovi, a ako se to i dogodi, da budu spremni braniti Domovinu, baš kao što smo to i mi učinili kada je trebalo, u odsudnim trenucima naše povijesti“, zaključio je Mijić, koji je u nastavku svoga govora vrlo pozitivno ocijenio dolazak brojnih učenika srednjih škola na svečanu projekcija filma. Posebno je istaknuo naše velikane zabavne glazbe: Terezu Kesoviju, Veru Svobodu i pokojnog Krunoslava Kiću Slabinca kao velike prijatelje 130. brigade te također fra Antu Kukavicu, tadašnjeg ratnog dušobrižnika i čovjeka koji zaslužuje pohvale za sve što je napravio za branitelje u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Drage ratne prijatelje iz Osijeka zatim je pozdravio Sergije Dražić, predsjednik Udruge hrvatskih branitelja 101. brigade ZNG-a/HV-a Zagreb-Susedgrad, koji je zajedno s tajnikom Udruge Ivom Šoštarićem nazočio skupu. Dražić je pritom, između ostaloga, rekao: „Potrebno je i danas ovdje s ponosom istaknuti da smo svi mi vojni cilj, vojnu zadaću ostvarili. Junaštvom svojih bojovnika, junačka 130. br. HV-a, na čelu sa zapovjednicima, pukovnicima Nikolom Huđinom i Živkom Mijićem, dala je veliki doprinos u DR-u, posebice u obrani Osijeka. U suradnji sa 3. brigadom ZNG-a, 101. zagrebačkom, 106. osječkom, 107. valpovačkom, 122. đakovačkom i 132. našičkom, nakon pada Vukovara, zaustavila je daljnji napad JNA i pobunjenih Srba na prilazima Čepina i Osijeka. Time je zaustavljena opća ofenziva jedinica 12. korpusa JNA, te spriječeno presijecanje istočne Slavonije i spajanje sa snagama JNA i pobunjenih Srba u zapadnoj Slavoniji, kao i odsijecanje Osijeka.
Ta odlična suradnja, koja je ostvarivana ne samo tijekom bojnih djelovanja, već i putem sportskih natjecanja, kulturno – zabavnog programa kao i vjerskih obreda, rezultirala je potpisivanjem Povelje o prijateljstvu između 101. zagrebačke i 130. osječke brigade, koju su 1992. godine potpisali njihovi ratni zapovjednici, pukovnici Jozo Petrašević i Živko Mijić.
Za zasluge i doprinos obrani Domovine na istočno-slavonskom bojištu te u znak zahvalnosti Slavonaca pripadnicima brigade, Osječko-baranjska županija dodijelila je 101. brigadi „Povelju zahvalnosti županije Osječko-baranjske 30. svibnja 1996. godine.
Hvalevrijedna je aktivnost Udruge HEROJI OSIJEKA (ranije Udruga veterana 130. brigade HV), posebno njenog predsjednika Zlatka Dernaja, na brojnim projektima koji promiču značaj Domovinskog rata u domovini ali i u Europi, a među najznačajnijima su:
– Izložba ratnih fotografija „Kako smo obranili grad Osijek“ povodom Dana grada Osijeka 2015.;
– Otvorenje multimedijske izložbe „Osijek na udaru brutalne agresije“ 2016. godine;
– Dovršenje dokumentarnog filma pod naslovom „Kako smo obranili grad Osijek“,2017. godine;
– Višegodišnje sudjelovanje na jesenskim sajmovima braniteljskih OPG-a i zadruga u Osijeku;
– Dugogodišnja, osamnaestogodišnja organizacija obljetnica 130. brigade;
– Završetak izrade operativnog plana Muzeja domovinskog rata u Osijeku, a što je pretpostavka za izgradnju navedenog muzeja;
– Konačno i ova današnja premijera dokumentarnog filma „Heroji Osijeka-130. brigada Hrvatske vojske“.
Sve ovo nabrojano itekako doprinosi takozvanoj „kulturi sjećanja“ na herojske dane Domovinskog rata, velikih žrtava ali i slave i ponosa. Nemojmo to nikada zaboraviti, čuvajmo slogu i zajedništvo jer još pradavna latinska poslovica glasi: Concordia patriam firmat – Sloga jača domovinu“, zaključio je Dražić.
Govoreći ranije o njihovoj udruzi, Dernaj je rekao: „Ustanovili smo udrugu koju smo namjerno nazvali „Heroji Osijeka“ jer je svatko heroj Osijeka tko je u gradu koji je dobivao nekoliko tisuća granata dnevno, ostao i branio ga. Zbog toga smo joj dali ime, jer Osijek je herojski grad, branitelji Osijeka su heroji, branitelji Osijeka su pobjednici u Domovinskom ratu.“
Izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja gospodin Anto Zelić, posebni savjetnik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja, u svom obraćanju skupu prenio je pozdrave i čestitke na obljetnici brigade ministra Tome Medveda i naglasio “Važno je svima nama hrvatskim braniteljima ne zaboraviti svoje prijatelje. svoje kolege koji su malo stariji od nas ovdje, možda nepokretniji, koji trebaju našu pomoć, jer kako godine prolaze naša populacija branitelja je sve starija, oni koji su bili mladići ’91. sada su u 50-tima, a među braniteljskom populacijom znatan je broj onih koji su sami i treba ih nekad i nagovoriti da posjete doktora, pomoći im da odu. Ono što sam večeras ovdje vidio ulijeva nadu da sjećanje na Domovinski rat, na hrabre hrvatske branitelje koji su dali i živote za obranu Domovine neće biti zaboravljeno jer su oni učenici koji su večeras bili ovdje jamstvo da će se kultura sjećanja nastaviti, kultura sjećanja na hrabre branitelje Osijeka zahvaljujući kojima Osijek nikada nije postao Ocek. Hvala Vam svima i neka vječno živi Republika Hrvatska”.
Tereza Kesovija, diva hrvatske glazbe, istinska ambasadorica kulture, rado se odazvala pozivu prijatelja i istaknutog branitelja Zlatka Dernaja i udruge Heroji Osijeka i svojim gostovanjem uveličala današnju svečanost. Tereza je u svom nekonvencionalnom nastupu prepunom emocija izvela domoljubnu pjesmu Đele Jusića “Dubrovniče pozdravi ravnicu”, optimističnu baladu Željka Sabe i Nikice Kalogjere “Sutra je novi dan” i nostalgičnu himnu “Prijatelji stari gdje ste” uz pratnju prijatelja, gitariste Zorana Jašeka.
Tom prigodom Terezi, jedinstvenoj umjetnici hrvatske glazbene scene, bojnik Dernaj uručio je „Povelju zahvalnosti za iskazanu podršku braniteljima grada Osijeka u najtežim trenucima Domovinskog rata, promicanja domoljubnih vrijednosti te položaja i ugleda Republike Hrvatske“ uz buket ruža u crvenoj boji ljubavi.
U znak sjećanja na današnji susret dragim prijateljima iz Osijeka poklonili smo primjerke Zbornika likovnih i literarnih učeničkih radova pod nazivom „Ne želim rat nikad više“. U tom zborniku su radovi učenika 13 osnovnih škola Zagreba i istočne Slavonije. Zbornik je uz financijsku podršku Ministarstva hrvatskih branitelja, u nakladi naše Udruge tiskan 2021. godine, povodom obilježavanja 30. obljetnice ustroja 101. brigade.
Vratili smo se u Zagreb prepuni dojmova o danima ratnog prijateljstva, danima ponosa i slave, jedinstva hrvatskih branitelja i njihove konačne pobjede.
Tekst: Sergije Dražić
Fotografije: Strakosh Photography, Ivo Šoštarić