5. listopada 2023. Udruga branitelja Domovinskog rata Trešnjevka svečano je obilježila 32. obljetnicu odlaska na ratište 149. br. HV – Trešnjevka.
Tim povodom odana je počast palim, nestalim i umrlim braniteljima s područja zagrebačke Trešnjevke. U 9:00 sati na Mirogoju je odana počast svim poginulim ratnim prijateljima te prvom predsjedniku Republike hrvatske, dr. Franji Tuđmanu.
Nastavak svečanosti u 12:00 sati odvijao se ispred spomen- ploče i spomenika „Hrvatsko stablo“ u Parku Stara Trešnjevka, ispred Područnog ureda Trešnjevka. Počast braniteljima odana je intoniranjem himne, minutom ponosne tišine, polaganjem vijenaca i cvijeća i paljenjem svijeća.
Program je vodio i uvodnu riječ dao Damir Pavlek, predsjednik UBDR Trešnjevka.
Svečanosti su nazočili:
• izaslanik predsjednika Hrvatskoga Sabora Gordana Jandrokovića – Josip Đakić, predsjednik Odbora za ratne veterane;
• izaslanik podpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda – general Ivan Pokaz, savjetnik podpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra hrvatskih branitelja;
• izaslanik ministra obrane Maria Banožića – Željko Janković, voditelj Područnog odjela za
poslove obrane Zagreb;
• državni tajnik Ministarstva turizma i sporta – brigadni general Tomislav Družak;
• brigadni general Stanislav Krulić;
• predstavnica Grada Zagreba, gospođa Suzana Stanić, voditeljica Odjela za ostvarivanje statusa i prava iz Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom
• načelnik VII. policijske postaje Trešnjevka – Nikola Gašpar;
• ravnatelj Centra za kulturu Trešnjevka – Veselko Leutar;
• predstavnici Gradskih četvrti Trešnjevka sjever i Trešnjevka jug te njihovih Mjesnih odbora;
• delegacija UHBDR 101. br. ZNG/HV Zagreb – Susedgrad na čelu s predsjednikom Sergijem Dražićem;
• delegacija veterana 145. brigade HV Dubrava na čelu s predsjednikom Ladislavom Plantićem;
• delegacija UBDR TRES 91 na čelu sa predsjednikom Nenadom Blaževcem;
• delegacija HVIDRA Trešnjevka na čelu s predsjednikom Slavkom Validžićem;
• zagrebačke mažoretkinje
• zainteresirani građani.
U središnjem dijelu Parka Stara Trešnjevka postavljen je 2003. godine spomenik pod nazivom „Hrvatsko stablo“ – spomenik poginulim i umrlim hrvatskim braniteljima Trešnjevke.
Autor ovog spomenika je akademski kipar Ivica Grošinić, poznat i po tome što je u radionici Željka Šelendića restaurirao brončani kip hrvatskoga bana Josipa Jelačića. Kip je 16. listopada 1990. godine na ogromnu radost svih Zagrepčana ponovo postavljen na središnji zagrebački trg, nakon što ga je bivša vlast nasilno uklonila 1947. godine.
Grošić je poznat i po tome što je prema ideji vlč. Josipa Sudca modelirao kip Isusa Krista, koji je zatim postavljen na veliki četiri-metarski drveni križ s jaslicama u podnožju te spušten na dno mora kao podvodne jaslice.
Nakon toga održan je prigodan domjenak u dvorištu obližnjeg Centra za kulturu Trešnjevka. Gosti su dobili prigodne majice i kape, a i vojnički grah je bio izvrstan.
06.10.2023. u 19:00 sati održana je sveta misa za sve poginule, nestale i umrle branitelje s područja Trešnjevke u Zavjetnoj crkvi Sveta Mati Slobode na Jarunu.
Putem svojih obljetnica Udruga trajno njeguje sjećanja na slavne dane hrvatske povijesti, kojoj je i sama bili značajan čimbenik. Svi njihovi napore i žrtve, ali i uspjesi i zasluge iz Domovinskog rata opisani su u Monografiji 149. brigade objavljenoj u lipnju ove godine.
I njegovanje sjećanja i pisana djela, između ostaloga, doprinose takozvanoj „kulturi sjećanja“ koju branitelji iz zagrebačke Trešnjevke „duguju“ prvenstveno svojim poginulim (7) i preminulim pripadnicima ali i članovima njihovih obitelji koje hrabro podnose njihov gubitak. Konačno, „duguju“ to i sami sebi, svim ponosnim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, kao i cjelokupnoj zainteresiranoj javnosti.
Očuvanje uspomena na dane kada je Hrvatska disala kao jedno veliko zajedničko srce najbolji je putokaz našim mladim naraštajima kako treba voljeti, kako treba braniti Domovinu i kako treba znati očuvati slogu i jedinstvo, krvlju izboreno u Domovinskom ratu.
Tekst: Damir Pavlek i Sergije Dražić
Fotografije: Ivo Šoštarić