Svim pripadnicima 1. samostalne satnije Podsused čestitamo Dan utemeljenja!
Obilježavanje 25. obljetnice 1. samostalne satnije Podsused (utemeljena 9. rujna 1990.) započelo je 23. kolovoza 2015. na 9. Vukovar film festivalu, premijernim prikazivanjem dokumentarnog filma Kristijana Milića Bojnik, čiji je dugometražni film Broj 55, također ratne tematike, trijumfirao lani na Puli i 8. Vukovar film festivalu. Bojnik, film snimljen u klasičnom formatu televizijskog dokumentarca, prikazuje ratni put bojnika Siniše Ratkovića, zapovjednika Satnije, koji je dragovoljno i ponosito ustao u obranu Domovine, te njegove prosudbe i zaključke dvadeset godina nakon Oluje, o ostvarivanju svojih i ideala hrvatskih branitelja u izgradnji suvremene Hrvatske.
Pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske gospođe Kolinde Grabar Kitarović, koju je zastupao Vladimir Šeks, u pratnji general zbora Josipa Lucića i visokih uzvanika RH, Grada Zagreba, GČ Podsused – Vrapče i Stenjevec, te brojnih dragovoljaca, branitelja i građana – 5. rujna 2015. obilježena je 25. obljetnica Satnije. U ime domaćina ispred spomen-obilježja Prvoj oružanoj dragovoljačkoj postrojbi u Domovinskom ratu – trajni spomen na ustroj i djela pripadnika – dragovoljaca 1. samostalne satnije Podsused, na Podsusedskom trgu u Podsusedu (Zagrebu), uzvanike i nazočne je, u ime zapovjednika Ratkovića (koji zbog bolesti nije mogao nazočiti), pozdravio Tomislav Jelić HRVI, jedan od utemeljitelja i pripadnik postrojbe. Evocirao je uspomene na junaštvo dragovoljaca – pripadnika Satnije rane devedesete prošlog stoljeća i tijekom ratnog puta na zagrebačkom, zapadnoslavonskom i istočnoslavonskom bojištu i šire. Potom su položeni vijenci i zapaljene svijeće. Vijenac predsjednice RH položio je njezin izaslanik gospodin Vladimir Šeks, a ispred Satnije vijenac je položio Marko Orešković, najstariji pripadnik. Za sve poginule dragovoljce i branitelje u Domovinskom ratu, služena je Misa zadušnica, a u zajedničkom druženju evocirane su uspomene na Domovinski rat.
NE ZABORAVIMO!
Nakon prvih višestranačkih izbora, Generalštab OS SFRJ razoružao je Teritorijalnu obranu, legalnu vojsku Republike Hrvatske. Kninski Srbi, osnaženi s JNA, 17. kolovoza 1990. „Balvan revolucijom“ objavljuju „ratno stanje“ i započinju otvorenu organiziranu velikosrpsku pobunu protiv Hrvatske i njezine legalno izabrane vlasti. Istoga dana, u takvom okružju, institucije civilne obrane Zagreba, na čelu sa Zvonimirom Červenkom donose odluku o organiziranju i oružanom suprotstavljanju svim oblicima ugroze Republike Hrvatske. 28. kolovoza 1990. u prostorijama zagrebačke Općine Susedgrad, na tajnom sastanku Ante Gladovića, predsjednika Izvršnog vijeća s Nediljkom Matićem, Željkom Prpićem i Tomislavom Jelićem dogovoreno je organiziranje i osnivanje te oboružavanje i osposobljavanje dragovoljačkih snaga za vojnu obranu na području Susedgrada.
Nakon desetak dana priprema 9. rujna 1990. izvan sastava MUP-a, osnovana je prva oružana, dragovoljačka, nestranačka samostalna postrojba u Republici Hrvatskoj – 1. samostalna satnija Podsused od 90 dragovoljaca. Toga dana u kući, danas pokojnog generala Gordana Čačića, u strgoj tajnosti i dubokoj ilegali okupili su se: Tomislav Jelić, Željko Prpić, Gordan Čačić (na fotografiji sa Sinišom Ratkovićem), Tomislav Paurić, Anđelko Cerovac, Ivan Jozinović Pop i Nediljko Matić i zaključili da se: osnuje dragovoljačka postrojba ne manja od satnije, popuni dragovoljcima, što bolje opremi, oboruža i uvježba za zadaće vojne obrane i borbe protiv terorista. Nakon par dana priključili su se: Krešimir Šurmanović, Slavko Jambrišak, Mladen Tršan, Ivan Mladen Gudlek, Ivan Repec i Siniša Ratković. Potom su dragovoljci izabrali Sinišu Ratkovića za zapovjednika satnije, te izabrali i zapovjednike vodova i rojeva. Za njezino oboružavanje, osposobljavanje i zapovijedanje bio je zadužen Sekretarijat za narodnu obranu Susedgrad, na čelu sa Željkom Prpićem.
U prvim pisanim zapovijedima od 2. i 22. 10. 1990., razvidne su bojne zadaće Satnije u 1990./1991., za koje su se njezini pripadnici – dragovoljci osposobljavali u suradnji s pripadnicima – dragovoljcima tek osnovane Jedinice za posebne zadatke MUP-a RH Rakitje. S njima obavljaju i prve bojne zadaće za slučaj vojnog puča od 19. – 25. siječnja, te u travnju 1991., nakon iskazivanja javnog neposluha institucija obrane u RH naspram naredbi komandi JNA i Generalštaba OS SFRJ.
Od 1. lipnja 1991. Satniji se priključuje jezgro Diverzantskog voda buduće 101. brigade ZNG-a, na čelu sa Želimirom Milašinom – Gašom. Unutar Satnije Diverzantski vod se ustrojava se, oprema, oboružava i za izvidničko – diverzantske zadače osposobljava, te bojno djeluje na banovinskoj bojišnici do pada Petrinje 21. rujna 1991., a potom u 101. br ZNG-a.
Za vrijeme izravne agresije na Hrvatsku i kratkog rata u Sloveniji, već od 27. lipnja1991., Satnija na području Susedgrada, u suradnji s 1. bojnom 101. br ZNG-a, 1.A brigadom ZNG-a iz Rakitja i snagama Policijske postaje Črnomerec obavlja bojne zadaće na zapadnim prilazima Zagrebu.
Tijekom rujna Satnija, u suradnji s drugim postrojbama i Narodnom zaštitom obavlja zadaće deblokade i preuzimanja vojarni JNA na području Susedgrada: vojarne „Prečko“ (koja se nalazila između Susedgrada i Trešnjevke i bila je jednu od najopremljenijih logističkih baza na području 5. vojne oblasti), garnizonskog strelišta „Vrapčanski potok“, Vojno-sabirnog centra u Zagrebačkoj ulici i Vojno-studentskog doma „Senjak“ na Oranicama. Snagama za bojna djelovanja u osvajanju i preuzimanju vojarni zapovijedao je zapovjednik Satnije – Siniša Ratković.
Od 28. rujna 1991. bojno djeluje na prvoj crti zapadnoslavonske bojišnice, od kada se pridodaje 101. br ZNG-a. Koncem listopada na zagrebačkoj bojišnici (Pokupsko), a od studenoga na istočnoslavonskom bojištu (južno od Osijeka).
Satnija bojna djelovanja završava 31. ožujka 1992., ukidanjem iz mobilizacijskog razvoja. Tijekom Domovinskog rata snažilo ju je 255 pripadnika, od kojih je jedan poginuo, a desetak ranjeno.
O Satniji više u:
a) Dan 1. samostalne satnije Podsused – 9. rujna, mrežna stranica Udruge 101. brigada,
b) RATKOVIĆ, Siniša, Pod okriljem magle, Zajednica udruga HDDR-a, Zagreb 2003.,
c) BRIGOVIĆ, Ivan i RADOŠ, Ivan, monografija 101. BRIGADA HV-A, UHBDR 101. brigade Susedgrad i Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata – Zagreb, Zagreb, 2013.,
d) Dokumentarni film Samostalna satnija Podsused, u produkciji HTV (redatelj Zdravko Fuček), 8. rujna 2010. (u povodu 20. obljetnice Satnije),
e) Dokumentarni film Bojnik redatelja Kristijana Milića , koji je premijerno prikazan na 9. Vukovar film festival, 23. 8. 2015. (u povodu 25. obljetnice Satnije).
U Zagrebu 9. rujna 2015. mr. sc. Tomislav Pavić, prof.