UHBDR 101. brigade ZNG-a/HV-a Zagreb – Susedgrad i UHDIBDR – Gornje Vrapče, Trg Stjepana Severa – Zagreb, na Banovini, u Komarevu, 5. kolovoza 2017. zajednički su obilježili 22. obljetnicu djelovanja 101. br. HV-a u vojno-redarstvenoj operaciji „Oluja“ i 22. obljetnicu pogibije zapovjednika 57. br. HV-a „Marijan Celjak“ brigadira Stjepana Grgca Grge, kao i šestorice pripadnika 101. br. HV-a: Gorana Blažića, Rajka Đukića, Damira Frančine, Darka Kravarščana, Gorana Šinceka, te nestalog Tihomira Kiseljaka, koji su 4. kolovoza 1995. svoje mlade živote položili za hrvatsku Domovinu.
Naši domaćini bili su: MO Komarevo, Temeljni ogranak UHDDR „Mato Barić“ Komarevo i mještani.
Susretu su nazočili:
Ispred Županije, grada Siska i domaćina:
- Saborska zastupnica dr. Željka Josić, koja je pozdravila goste
- Ivan Celjak, zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije, koji je kratkim govorom pozdravio goste.
- Prvi zamjenik gradonačelnice Grada Siska, Marko Krička
- predsjednik Gradskog ogranka UHDDR-a grada Siska: Antun Pereković
- Vlado Brodarac, predsjednik Temeljnog ogranka UHDDR „Mato Barić“, Komarevo, koji je vrlo srdačno pozdravio goste
- Željko Srpak, predsjednik Udruge veterana 57. SAMB-a Marijan Celjak
- Predsjednik MO Komarevo: Ivica Cvetnić – Kljuki
- Upravitelj Župe svete Katarine, vlč. Ivan Mandić
Iz Zagreba
- Ispred VGČ Stenjevec i Podsused-Vrapče voditeljica Ureda Vlasta Simon Bebek,
- Anđelko Vučenik, predsjednik Mjesnog odbora Gornje Vrapče,
- Ivica Matošević, predsjednik Udruge hrvatskih dragovoljaca i veterana DR-a – Podružnica Grad Zagreb, kao i članovi Udruge te članovi Kluba 148. brigade HV-a,
- Ivica Marušić, predsjednik HVIDRA-e Susedgrad sa članovima Udruge,
- Božo Kovačić, predsjednik UHDDR Špansko, također sa članovima Udruge,
- Članovi UHBDR 101. brigade ZNG-a/HV-a Zagreb – Susedgrad sa predsjednikom Sergijem Dražićem,
- Članovi UHDIBDR – Gornje Vrapče sa predsjednikom Dušanom Barbarićem.
U 11:00 sati odana je počast poginulim braniteljima Stoprve brigade kod Spomen križa kraj groblja u Komarevu. Minutom šutnje prisjetili smo se poginulih suboraca, te položili vijence i zapalili svijeće. Prigodni kratki govor izrekao je Sergije Dražić, predsjednik UHBDR 101. brigade.
U 11:30 sati, na spomen obilježju poginulim braniteljima u Domovinskom ratu na dijelu nekadašnje sisačke bojišnice od Blinjskog Kuta do Komareva, ispred centralnog spomenika (na čijoj ploči su uklesana imena i poginulih nam suboraca) u dvorištu crkve svete Katarine u Komarevu, položili smo vijence i cvijeće, zapalili svijeće i odali počast svim poginulim braniteljima u obrani Siska tijekom Domovinskog rata. Osim naše dvije udruge (Stoprve i Gornje Vrapče), vijence i svijeće položili su i predstavnici svih braniteljskih udruga koje su s nama došle iz Zagreba, kao i brojne Udruge iz onoga kraja.
U 12:00 sati svetu misu zadušnicu za sve poginule, nestale i umrle branitelje u crkvi svete Katarine služio je upravitelj Župe svete Katarine, vlč. Ivan Mandić, koji se u svojoj nadahnutoj propovijedi biranim riječima prisjetio na žrtve i stradanja svih naših branitelja tijekom Domovinskog rata.
Uslijedio je zajednički ručak s domaćinima. Prije ručka skupu (prepunoj dvorani Vatrogasnog doma u Komarevu) su se obratili:
- Vlado Brodarac, predsjednik Temeljnog ogranka UHDDR „Mato Barić“, Komarevo, koji je vrlo srdačno pozdravio goste
- Ivan Celjak, zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije,
- Saborska zastupnica dr. Željka Josić,
Zadnji je govorio Sergije Dražić, predsjednik UHDDR 101. brigade, koji je u dužem govoru istaknuo: značaj i dosege VRO „Oluja“; bojno djelovanje 101. brigade HV-a je u „Oluji“ od 4. kolovoza do 20. kolovoza 1995.; a detaljno je govorio o spomen obilježjima, te je istaknuo:
„Ideju za izradu Spomen križa na samom mjestu pogibije naših suboraca dali su Ivan Cukina, načelnik Stožera i Marko Bijelić, ratni zapovjednik 2. bojne 101. brigade HV-a. Ivan Cukina je još 21. travnja 1997. izradio skicu Spomen križa, a 1998. godine izradio ga je i o svom trošku postavio Marko Bijelić. Vlasnik privatnog zemljišta na kojem se Spomen križ nalazi dao je svoju suglasnost, ali i upozorio da je cijelo ovo područje minirano i da treba biti vrlo oprezan. Svečano otvorenje bilo je 5. kolovoza 1998. Nakon dugih godina čekanja teren je konačno razminiran 2016. godine.
Godine 2013. novi Spomen križ postavljen je na impozantnom, pristupačnijem i sigurnijem mjestu (zbog mina) kraj groblja u Komarevu.
Njega je postavio Temeljni ogranak Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata „Mato Barić“ – Komarevo, donirajući sve troškove izrade, suglasnosti i postave, sve uz potporu i suglasnosti Mjesnog odbora Komarevo i Grada Siska. Željezni križ izradio je i donirao „Viadukt“ iz Zagreba, uz veliko zalaganje Marka Bijelića.
Dana 03. lipnja 2012. svečano je otkriven centralni spomenik u dvorištu crkve svete Katarine u Komarevu. Bilo je to u sklopu obilježavanja Dana grada Siska, kao spomen na poginule i nestale branitelje u Domovinskom ratu, na prvoj crti obrane Siska, od Blinjskog Kuta do Komareva, odakle su u „Oluji“ krenuli u konačno oslobađanje Domovine.
Njima u počast postrojili su se toga dana, s ratnim zastavama, hrvatski veterani devet postrojbi koje su bojno djelovale na ovim prostorima, a čiji su grbovi simboli spomenika, te su u nazočnosti obitelji, suboraca i brojnih izaslanstava položili vijence i zapalili svijeće. Na spomeniku su upisana imena četrdeset i devetorice poginulih i nestalih u „Oluji“, među kojima i Gorana Blažića, Rajka Đukića, Damira Frančine, Tihomira Kiseljaka, Darka Kravarščana i Gorana Šinceka iz 101. brigade HV-a.
Među ostalim pripadnicima Hrvatske vojske koji su poginuli u akciji „Oluja“, Dražić je govorio o brigadiru Stjepanu Grgcu – Grgi, zapovjedniku 57. brigade HV-a „Marijan Celjak“ iz Siska, brigadiru Marijanu Celjaku, koji je poginuo u samom početku djelovanja 57. brigade HV-a, tada kao dozapovjednik samostalnog bataljuna, te Mati Bariću, prvom zapovjedniku Komarevačke satnije, u čiju čast i spomen, naš domaćin, ovaj Temeljni ogranak UHDDR-a i nosi ime.“
Na kraju, Dražić je naglasio: „Nemojmo se nikada umoriti ponavljati istinu o tome da je to bio rat u kojem je obranjena i oslobođena Hrvatska i koji je s pravom najsvjetlijim slovima upisan u njezine temelje! Zbog toga ne smijemo nikada zaboraviti one koji su u te temelje ugradili svoje živote“.
U neizmjernoj vjeri tvrdimo da ni jedan život nije uzalud položen na oltar Domovine. Njihova žrtva dar je budućnosti ove zemlje, a spomenici koje s tugom ali i ponosom posjećujemo, tek su skromno „hvala“ hrabrim sudionicima Oluje, hrvatskoj vojsci u Domovinskom ratu.
Ujedno, ti isti spomenici su podsjetnik da je u oceanu hrvatske slobodarske povijesti postojala jedna Oluja, jedan val, bitan, koji je pokrenuo događaje u drugom smjeru, dajući nadu u kopno o kojem su mnogi sanjali, usred bespuća koje je zaklanjalo vidik u bolje sutra.
Na tisuće je oluja, sli samo jedna slobode je vrijedna!“
S Vladom Brodarcem, predsjednikom Temeljnog ogranka UHDDR „Mato Barić“, Komarevo obišli smo Spomen sobu 57. br. HV-a „Marijan Celjak“ a gdje su predstavljene i druge postrojbe koje su se s njima borile „rame uz rame“. Dogovoreno je da ćemo im poslati Film o 101. brigadi i Monografiju, čim budu umnoženi, a postoji i mogućnost suradnje u obliku predavanja školskoj djeci o ratnom putu 101. brigade. Predavanja bi se održala u dvorani Vatrogasnog doma, u sklopu kojega je i Spomen soba.
Svima koji su pridonijeli realizaciji ove aktivnosti, a posebno domaćinima, suborcima i pojedincima: Antunu Perekoviću i Vladi Brodarcu, velika hvala. Hvala i vrijednim kuharicama, mještankama Komareva, koje su nas posluživale sa odličnim lovačkim gulašom i odojkom koji su pripremili članovi lovačkog društva. Mnoge od spomenutih žena izgubile su svoje muževe, očeve ili djecu u Domovinskom ratu.
Posebno nam je drago da se se ovom obilježavanju odazvali i predstavnici mnogobrojnih braniteljskih udruga iz Zagreba, kao i iz Siska i Komareva. Nadamo se da će tako biti i u buduće.