11. studenog 2023. svečano je obilježen Dan općine Pisarovina, blagdan Sv. Martina biskupa i 30. obljetnica ustrojstva općine Pisarovina. Već u 8:30 sati u prostorijama Općine održan je prijem obitelji poginulih hrvatskih branitelja i predstavnika udruga proizašlih iz Domovinskog rata. U 9:00 sati položeni su vijenci na spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima kod pogona “Jamnica plus d.o.o.“ i u šumi Petrinske Stani u Donjoj Kupčini. Svečanost je započela mimohodom okupljenih predstavnika Zagrebačke županije, općina – Pisarovina i Lasinja, obitelji poginulih branitelja, braniteljskih udruga i pripadnika ratnih postrojbi. Kod spomen-obilježja na kojem su upisana imena 16 poginulih branitelja iz općine Pisarovina – položeni su vijenci i upaljene svijeće. Molitvu je predvodio župnik župe sv. Martina Biskupa iz Jamnice Pisarovinske.
U 10.00 sati održana je koncelebrirana sveta misa u dvorani uz župnu crkvu sv. Martina biskupa u Jamnici Pisarovinskoj.
Početkom agresije na Hrvatsku, branitelji nisu imali dovoljno naoružanja, ali imali srce, ljubav prema domovini, želju da izađemo iz države u kojoj smo bili potlačeni i želju da stvorimo samostalnu Hrvatsku! Pobijedili smo, obnovili zemlju i postali punopravna članica Europske unije i Shengenskog sporazuma.
101. brigada ZNG-a/HV-a Zagreb-Susedgrad sudjelovala je, uz druge postrojbe, u obrani južnih prilaza gradu Zagrebu. Od 1. do 11. listopada 1991. godine postrojbe Stoprve bile su na Lasinjskom bojištu, u rajonu Stupnika i Rakova Potoka od 11. do 31. listopada. Na Pokupskom bojištu naša brigada nalazila se od 26. listopada do 18. studenoga 1991. Na lijevoj obali rijeke Kupe je uz pomoć i drugih postrojbi konsolidirana crta obrane a počele su i pripreme za napadna bojna djelovanja s ciljem prebacivanja na desnu obalu Kupe i oslobađanja okupiranog područja Banovine i Korduna. Tijekom bojnih djelovanja pripadnici Stoprve uspjeli su potisnuti snage pobunjenih Srba i JNA pet kilometara u dubinu, nanijevši im velike gubitke u ljudstvu i tehnici, te su uspješno, zajedno s pripadnicima 10. brigade TO Velika Gorica i 1. samostalne satnije Podsused držali mostobran na rijeci Kupi 72 sata.
Tijekom bojnih djelovanja na pokupskom bojištu poginuo je je jedan pripadnik Stoprve (Tihomir Dubreta) a 26 ih je ranjeno. Govoreći svojedobno o angažiranju 101. brigade ZNG-a na pokupskom bojištu, general zbora Anton Tus istaknuo je da „je brigada imala ključno mjesto u držanju obrambenih položaja, te da je prema zapovijedi zapovjednika 3. OZ Zagreb i Zapovjedništva obrane Grada Zagreba uspješno sudjelovala u jednoj manjoj napadnoj operaciji na desnoj obali rijeke Kupe koja, pošto druge postrojbe nisu to baš pratile kako treba, prema analizi Glavnog stožera HV-a, nije mogla uspjeti do kraja.“ Pritom je istaknuo kako su „upravo ta napadna djelovanja imala poseban značaj na jačanje borbenog morala i pripremu cijele 101. brigade ZNG-a za još ozbiljnije bojeve zadaće, što se kasnije i potvrdilo.“
Današnji program proslave nastavljen je u 11:15 doček gostiju u Ekoparku Krašograd u Bratini.
Svečana sjednica općinskog Vijeća općine Pisarovina održana je u 11:30 sati. Na svečanoj sjednici, na dan općinskoga zaštitnika – sv. Martina, načelnik Tomo Kovačić govorio je o projektima koji su pred Općinom, ali i o projektima koji su ostvareni u suradnji s nadležnim državnim tijelima, Zagrebačkom županijom i sredstvima EU fondova. Izgrađena je gospodarska zona u Pisarovini. Zadnjih godina se ulagalo u dogradnju škole u Pisarovini, a stalno se ulaže u prometnu infrastrukturu. Publici se obratio i predsjednik Općinskog vijeća Tomo Smolković.
Zamjenik župana Zagrebačke županije Damir Tomljenović rekao je kako se ulaže u sve ono što gradovima i općinama treba. Posebno je istaknuo ulaganje u gospodarsku zonu u Pisarovini, u kojoj je otvoreno novog veliko poduzeće.
Mario Šiljeg, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, posebno je istaknuo dva važna projekta na području općine Pisarovina iz sustava vodnog gospodarstva – projekt Donja Pisarovina te projekt izgradnje uređaja za pročišćavanje otpadnih voda.
Tijekom svečanosti dodijeljene su nagrade i zahvalnice brojnim osobama koje su pridonijele razvoju Općine Pisarovina. Svečanost su svojom svirkom obogatili mladi tamburaši a bili su prisutni i učenici iz lokalne Osnovne škole, odjeveni u tradicionalnu narodnu nošnju. U 13:00 sati uslijedio je prigodni program uz domjenak.
Hrvatski branitelji, posebno iz 101. brigade ZNG-a/HV-a Zagreb Susedgrad, kao i 1. samostalne satnije Podsused, čestitamo Općini Pisarovina 30. godina života u slobodi i miru i želimo njoj i njenim stanovnicima puno uspjeha u budućnosti. Posvećujemo joj i tekst/fotografije koje slijede – probran iz bogatog arsenala Općine i njene Turističke zajednice.
Povodom 30. obljetnice ustrojstva Općine Pisarovina želimo ovdje istaknuti najzanimljivije podatke:
O postanku imena Pisarovina postoji zanimljiva legenda koja se prenosi među lokalnim stanovništvom. Prema toj predaji područje Pisarovine bilo je grofovsko imanje na kojem je živjela grofica po imenu Sara. U području oko imanja bilo je dosta vinograda. Obzirom da je grofica Sara voljela popiti, vjeruje se da su joj njezine sluge nudile vino riječima “Pij Saro vina!”. Tako je Pisarovina dobila ime, iako to povijesno nikada nije utvrđeno. Ono što se sa sigurnošću zna je činjenica da su davne 1918. godine postojali ribnjaci na močvarnom tlu između Pisarovine i Donje Kupčine. Vlasnica tih ribnjaka bila je grofica iz Italije. Ostaci njezina imanja nalaze se uz cestu u blizini ribnjaka.
Općina Pisarovina, najveća (145 km2) i najrjeđe naseljena (25 st/km2 = 3.689 stanovnika) općina Zagrebačke županije, nalazi se u njezinom južnom dijelu i dominantno je određena Vukomeričkim goricama i tokom rijeke Kupe. Prostorom Općine protežu se široke riječne doline, u jesen tajanstveno maglovite, i brdoviti predjeli puni šuma i proplanaka očuvane prirode. Prepoznata je u svojem glavnom emitivnom tržištu – gradu Zagrebu – kao idealno mjesto za odmor.
Rijeka Kupa određuje južnu granicu Općine, ujedno i županijsku granicu, te je u nedavnoj prošlosti bila poprište Domovinskog rata. Teško naslijeđe devastacije Općina Pisarovina upravo pokušava do kraja izbrisati upravo kroz poticanje rada Turističke Zajednice općine Pisarovina. Naselja su: Lijevo Sredičko, Gradec Pokupski i Donja Kupčina u kojoj se nalazi i njihov nadaleko poznati Zavičajni Muzej.
Drugi dio Općine predstavljaju obronci Vukomeričkih gorica koje ju spajaju sa Gradom Zagrebom na sjeveru i Gradom Velika Gorica na istoku. To je predio tradicijskih naselja čiji vrijedni stanovnici čuvaju arhitekturu drvenih obiteljskih i gospodarskih zdanja, pjesmu i ples narodnih običaja kao i autohtone poljoprivrede proizvode. Naselja su: Pisarovina-koja je i centar Općine, Bratina, Bregana, Lučelnica, Selsko Brdo i Dvoranci.
Na Titanicu, britanskom prekooceanskom brodu koji je potonuo u sjevernom dijelu Atlantskog oceana kobne 1912. godine, putovalo je 2207 putnika i članova posade među kojima je bilo i 30 iseljenika iz Hrvatske. Od njih 30 iz Hrvatske, samo je troje preživjelo, a jedan od stradalih putnika bio je i Stjepan Turčin iz sela Bratina u blizini Pisarovine. U čast tim putnicima udruga Titanic 100 otvorila je spomen kuću u kojoj su izloženi dokumenti, slike i predmeti u vezi s Titanicom. Predmeti su izloženi u drvenoj kući koja je tradicionalne gradnje za ovo područje, a ispred kuće je postavljen mali pramac s natpisom Titanic. Oko spomen kuće nalazi se aleja lipa i šumica Brezje koja je posvećena iseljenicima iz Hrvatske, te jezero prijateljstva. Ovdje je također i spomen obilježje Carpathiji, brodu koji je došao u pomoć i spasio 712 putnika s Titanica. Na Carpathiji su čak 84 člana posade bila iz Hrvatske.
Seosko naselje Donja Kupčina, smješteno u pokupskoj nizini s bogatim oranicama i livadama u blizini rijeke Kupe, poznato je i kao selo roda. Na ovim područjima obitavaju bijele rode koje većinu svoga života provode u blizini ljudi na seoskim imanjima i poljoprivrednim površinama. Po broju rodinih gnijezda Donja Kupčina se nalazi među vodećim mjestima u Hrvatskoj. Bijele rode većinom odabiru vlažne livade i poljoprivredne oranice koje se obrađuju na tradicionalan način zato što upravo na tim staništima nalaze dovoljno hrane. Stoga je njihova prisutnost u Donjoj Kupčini svojevrsna potvrda čistog okoliša u ovim područjima.
Uz tok rijeke Kupe u mjestu Lijevo Sredičko nalazi se poznata pisarovinska šetnica i izletište Plaža.
Južno od Pisarovine nalazi se Jamnička Kiselica – mjesto u kojem se nalaze bogati izvori mineralne vode, u narodu popularne Jamnice.
Još davne 1770. godine otkrivena su mineralna vrela u Jamničkoj Kiselici, a prva analiza kisele vode napravljena je 1772. po nalogu carice Marije Terezije. Nakon analize vode 1824. godine započela je akcija uređivanja pogona Jamnice, a 1828. godine po prvi put se u ovom dijelu Europe na tržište plasiraju napunjene boce mineralne vode.
Tekst: Sergije Dražić
Fotografije: Općina Pisarovina, TZ Općine Pisarovina
Izvor podataka o znamenitostima Općine: TZ Općine Pisarovina