50. godišnjica djelovanja Kursilja u Hrvatskoj proslavljena je 29. rujna 2024. u kući susreta „Tabor“, u franjevačkom samostanu u Samoboru. U svojoj pozivnici organizatori – Udruga „Kursiljo Hrvatska“ su napisali: „Zahvalni smo dragom Bogu što od prvog Kursiljo tečaja održanog 28.08.1974. u Samoboru, sve do danas, ne prestaje otkrivati svoju ljubav prema svakom pojedincu. Iz te zahvalnosti rađa se duboka radost koju želimo podijeliti onako kako nam je najljepše, u zajedništvu.“
Organizatori su u svom plemenitom naumu više nego uspjeli, jer se na dvodnevnoj proslavi okupilo više od 1.000 sudionika, suradnika i prijatelja Kursilja.
Program je započeo okupljanjem u 10:00 sati, nakon čega je u 11:00 sati slijedila Sveta Misa, zajednički ručak i Utreja. Postavljena je i izložba o 50 godina djelovanja Kursilja u Hrvatskoj.
Jedan od idejnih začetnika dolaska Kursilja u Hrvatsku i voditelj „Malih tečajeva kršćanstva“ od prvoga dana, Vlč. Andrija Vrane, u predgovoru jedne od knjiga prezentiranih na proslavi, između ostaloga je napisao: „Kursiljo, naime, pomaže čovjeku da otvori stvrdnuto srce, da razblaži razočarano lice, da podigne utučen pogled, da uspravi pognuto rame, te mu pomaže da se suoči i nosi sa strahovima. Iskusio sam kako omogućuje čovjeku da se osjeća prihvaćenim, te može onda i druge prihvaćati takve kakvi jesu – i nema potrebe mijenjati ih. Vidio sam kako proširuje čovjeku poglede i sagledava nove pristupe problemima pa iako ne uklanja, lakše ih nosi.“
Kursiljo je crkveni pokret koji ima svoje ciljeve i metode. Cilj mu je, kao i svakom crkvenom pokretu, naviještanje evanđelja – svim ljudima donijeti Božju ljubav i prenijeti iskustvo Božje ljubavi. Dakle, krajnji cilj Kursilja nije samo obraćenje pojedinih osoba, nego omogućava da se putem tih osoba cijelo društvo postupno mijenja i izgrađuje u Božjem duhu. Metode Kursilja za postizanje ovog uzvišenog cilja su: molitva, svjedočenje, razgovor i prijateljstvo. Sve to omogućuje trostruki susret: sa samim sobom, s Isusom Kristom i s ljudima.
Kursiljo je kao pokret unutar katoličke Crkve nastao u Mallorci, u četrdesetim godinama 20. stoljeća.
Utemeljitelj pokreta bio je Eduardo Bonnin. Nakon građanskog rata (1936. – 1939.) Španjolska je proživljavala teško poslijeratno vrijeme, u kojem nije bilo dosljednog kršćanskog života. U nastojanju da to promijeni nabolje, tamošnja katolička mladež organizirala je 1948. godine veliko hodočašće u Santiago de Compostello gdje se nalaze zemni ostaci sv. Jakova apostola, koji je imenovan duhovnim zaštitinikom Kursilja. Tijekom hodočašća održavani su mali tečajevi duhovne pripreme, koje možemo smatrati pretečama Kursilja. Prvi Kursiljo održan je 1949. godine u Mallorci, te se ubrzo proširio diljem španjolske crkvene zajednice. Nekoliko godina zatim Kursiljo se širi u Ameriku i ostale zemlje engleskog govornog područja. Na tlu Europe pojavljuje se u Austriji, zatim širi u Istočnu Europu, a nakon toga u neka područja Afrike.
Kursiljo je iz Austrije došao u Hrvatsku a prvi tečaj održan je 28.08.1974. godine u franjevačkom samostanu u Samoboru, u današnjoj Kući susreta – Tabor, s bečkom ekipom koju je predvodio p. Josef Cascales, Španjolac. Tadašnji nadbiskup, pok. kardinal Franjo Kuharić, povjerio je pomoćnom biskupu Miji Škvorcu osnutak pokreta u nas. Tajništvo je povjereno vlč. Andriji Vrane koji je kao student teologije u Austriji upoznao pokret. Godine 1982. kardinal Franjo Kuharić imenovao je vlč. Andriju Vrane voditeljem Kursilja. U Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini održano je tijekom 45 godina preko 700 tečajeva s više od 21.000 sudionika. Održana su i dva tečaja: u Ukrajini i Berlinu.
Mali tečajevi održani su za krizmanike, branitelje, invalide, udovice i stradalnike Domovinskog rata, roditelje poginulih i nestalih branitelja, srednjoškolce, studente, odgajatelje, prosvjetne djelatnike, vjeroučitelje, prognanike, zatvorenike, članove župskih i obiteljskih zajednica.
Kursiljo je među prvima prepoznao braniteljske probleme i nužnost rada s braniteljima iz Domovinskog rata, posebice teško oboljelim od PTPS-a. Primijetili su da uz branitelje „obolijevaju“ i supruge i djeca, pa rade s cijelim obiteljima. Do sada su održali 19 tečajeva za branitelje s preko 650 polaznika. Među njima bili su od 7. do 10. rujna 2017. na programima duhovne obnove na otoku Krapnju i trojica pripadnika 101. brigade ZNG-a/HV-a: Ivan Šoštarić, Stjepan Kolačko i Sergije Dražić. O svom boravku objavili smo članak i fotografije, a sve možete pogledati na mrežnim stranicama naše Udruge, ako potražite unutar ikone (razgovornog okvira): Aktivnosti Udruge.
Središnje euharistijsko slavlje u nedjelju 29. rujna, predvodio je apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj Giorgio Lingua, u zajedništvu s umirovljenim vojnim ordinarijem Jurajem Jezerincem i umirovljenim varaždinskim biskupom Josipom Mrzljakom te brojnim svećenicima suradnicima „Kursilja“. Na misi je sudjelovalo oko tisuću prijatelja i suradnika „Kursilja“ iz cijele Hrvatske te Bosne i Hercegovine, a istaknuti gosti bili su i izaslanici Europskih tajništava „Kursilja“ iz Španjolske, Austrije, Mađarske, Velike Britanije i Češke. Uvodnu riječ uputio je domaćin, voditelj Kuće susreta Tabor fra Ivan Matić. Vlč. Vrane zahvalio je dobrome Bogu i svim suradnicima „Kursilja“ koji su se ugradili u „ovo veliko Božje djelo u proteklih pola stoljeća“.
Nakon misnoga slavlja uslijedio je objed, a program proslave nastavljen je tijekom poslijepodneva. Suradnici „Kursilja“ iznijeli su svjedočanstva o Gospodinovu djelovanju u svim aspektima života, od braka i obitelji do posla, života s bolešću i važnosti zajednice. Čestitke i poruke ohrabrenja za daljnje djelovanje poslali su i članovi pokreta iz cijeloga svijeta, od Sjedinjenih Američkih Država i Australije do Kostarike, Španjolske i Ukrajine. Predstavljene su i monografija o Kursilju te novi molitvenik „Hvalospjevi na putu k Bogu“ koji vlč. Vrane smatra „krunom svoga rada za Kursiljo“.
Uz pjesmu, molitvu, suze radosti i mnogo smijeha, svi su prisutni osjetili onaj Duh koji struji kroz Kursiljo i koji je u proteklih 50 godina promijenio živote više od 40.000 duša u našoj domovini. U pravoj obiteljskoj rođendanskoj atmosferi, slavlje je završeno himnom Kursilja De Colores i blagoslovom vlč. Andrije Vrane.
Kao i mnogi govornici na ovom velikom slavlju, i mi se pridružujemo pohvalama za dosadašnji neumorni i samoprijegorni rad, čestitkama za 50. rođendan Kursilju u Hrvatskoj, posebno pohvaljujemo izvrsnu organizaciju ovog susreta. Želimo Kursilju dug život i uspješan rad, na korist i blagoslov svih potrebitih!
Na kraju ovog napisa navodim dio teksta koji je napisala suradnica Kursilja Biserka Bodulić, koji govori o tečajevima duhovne obnove za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji, u trajanju od 4 do 5 dana, na otoku Krapnju: „…Mnogobrojni suradnici Kursilja dali su se na raspolaganje. Dali su ono malo što su imali, mogli i znali: donacije da bi se tečajevi mogli održati besplatno za Branitelje, svoje godišnje odmore da bi bili s njima. Darujući tako svoje vrijeme, srce koje gori za naše Heroje, lijepu riječ, želju za slušati i čuti, razumjeti, pokazati koliko su nam važni, neprocjenjivi, jedinstveni, nadasve ljubljeni i poštovani. Upisani su kao stijeg u našim srcima i nikada zaboravljeni. Tako je u Kursilju napravljeno ozračje dobrodošlice, prihvaćenosti, razumijevanja pa mnogi Branitelji svjedoče o radosnijem življenju nakon završenog tečaja i uvijek iznova žele se vratiti na otok Krapanj gdje se tečajevi održavaju.“
Tekst: Sergije Dražić
Fotografije: Ivo Šoštarić
Izvor informacija:
– Emaus – humanitarna udruga; arhiva Kursilja;
– Hrvatska katolička mreža: https://hkm.hr/vijesti/domovina/veliko-slavlje-50-godina-kursilja-u-hrvatskoj/
– Informativna katolička agencija: https://ika.hkm.hr/novosti/kursiljo-proslavio-50-obljetnicu-djelovanja-u-hrvatskoj/