Uz financijsku podršku Ministarstva hrvatskih branitelja održan je u subotu, 9. prosinca 2017. godine od 10:00 do 14:00 sati u OŠ Gornje Vrapče Memorijalni šahovski turnir u čast pukovnika Stjepana Severa – Štefa, hrvatskog branitelja i susedgradskog šahiste.
Turnir su zajednički organizirali UHBDR 101. br ZNG-a/HV-a Zagreb-Susedgrad i Šahovski klub Podsused, uz tehničku pomoć ŠK Špansko. Organizacijski odbor bio je u sastavu: Sergije Dražić, Ahmet Puškar, Ivo Šoštarić, Mario Iveković i Damir Mravunac. Direktor turnira bio je Ivo Šoštarić, glavni sudac turnira: Robert Kupek, a vrijedna blagajnica Klara Granatir, nedavno diplomirana pravnica, nova članica Udruge Stoprve.
Sve nazočne pozdravio je predsjednik UHBDR Stoprve Sergije Dražić. Posebno je pozdravio sve članove obitelji poginulih, nestalih i umrlih branitelja, kao i sve članove 101. brigade. Prenio je pozdrave Stjepanove majke Ankice koja zbog bolesti na žalost nije mogla nazočiti turniru. Zatim je pozdravio predstavnike VGČ Stenjevec i VGČ Podsused-Vrapče kao i predstavnike njihovih Mjesnih odbora. Zahvalio se našem domaćinu, OŠ Gornje Vrapče, posebno ravnateljici Ani Grbin Janović, profesoru Renatu Vrankiću i učenicima škole koji su pomogli u organizaciji turnira, kao i spremačici Renati Radušić koja je kuhala crnu kavu i nudila osvježavajuća pića.
Govoreći o Stjepanu Severu, Dražić je podsjetio da se ovaj turnir održava u neposrednoj blizini nedavno otvorenog Trga Stjepana Severa u Gornjem Vrapču, za čije je imenovanje UHBDR 101. br ZNG-a/HV-a zajedno sa UHDIBDR Gornje Vrapče još prije nekoliko godina pokrenula inicijativu. Zahvaljujući Vijeću mjesnog odbora Gornje Vrapče i Viječu gradske četvrti Podsused – Vrapče, koji su imali sluha za našu inicijativu i pokrenuli postupak za imenovanje u Gradskom poglavarstvu, dana 29. ožujka 2017. godine osvanuo je od strane Gradonačelnika Grada Zagreba ponosno otvoreni Trg Stjepana Severa. Na to možemo svi biti ponosni jer vidimo da žrtve nas branitelja, a posebno poginulih i nestalih, nisu bile uzaludne, i da se narod i cijela društveno-politička zajednica sa poštovanjem i zahvalnošću sjeća lika i djela viteza Stjepana Severa, koji je svjetli simbol naše borbe i doprinosa za danas slobodnu, neovisnu, dragu nam i jedinu domovinu Hrvatsku!
Zatim je Ahmet Puškar govorio o svom suborcu i pomoćniku Stjepanu Severu u Domovinskom ratu.
„Borili smo se rame uz rame. Odlično sam ga poznavao i surađivao s njime te smo zajednički donosili presudne odluke u najtežim bojnim djelovanjima. Zagrepčanin-Vrapčan, intelektualac-profesor, s tek navršenih 25 godina života, svojim kolegijalnim i intelektualnim sposobnostima i znanjima, posebice u poznavanju neprijatelja i prosudbi njegovih zločinačkih nakana i djela, od prvih dana zamijećen je od svojih kolega, uvažavan i cijenjen. Od samog početka iskazivao je visoko vojno znanje, vojne vještine i sposobnosti, te umijeće ratovanja. Stjepanu Severu posmrtno su dodijeljeni: čin pukovnika i odličja: Spomenica Domovinskog rata i Red Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana s pozlaćenim pleterom“ rekao je Puškar.
Mario Iveković, dopredsjednik ŠK Podsused govorio je o Štefu kao šahisti. Istaknuo je: „Šahovski klub osnovan je 1987. godine sa osnovnim ciljem rada s mladima. Na samom početku Stjepan Sever priključio se našoj inicijativi i počeo raditi s djevojčicama – učenicama osnovne škole te ubrzo formirao ekipu koja je bila u samom vrhu ženskog kadetskog šaha i bila prva takva škola u okruženju. Nastupao je i za ekipu ŠK Podsused, koja je u vrlo kratkom roku došla do druge lige bivše države.
Štefovim odlaskom na ratište mi smo kao šahovski klub stagnirali, ali smo zadnjih godina obnovili Školu šaha, koja je trenutno među najkvalitetnijim šahovskim školama u Zagrebu.“
Ivan Šoštarić otvorio je turnir na koji se prijavilo ukupno 16 pojedinačnih učesnika i 4 ekipe. Pravo sudjelovanja imali su svi igrači iz zemlje i inozemstva do rtg 2250, te hrvatski branitelji bez obzira na rtg (rating). Sustav natjecanja bio je pojedinačni, ali ujedno i ekipni turnir. To znači da se igralo kao pojedinačni turnir, ali se ekipama koje su se prijavile računa i ekipni plasman. Igralo se prema švicarskom sustavu u 9-15 kola, prema pravilima FIDE. Igralo se brzopoteznim tempom od 5 minuta po igraču za partiju.
Nakon 15 kola i zanimljivih borbi na 64 polja zasluženo je pobijedio fm Damir Samovojska s 12 bodova, ispred mk Zorana Zelenike i mk Vlade Hegeda – svaki s osvojenih 11,5 bodova, mk Damira Mravunca s 10, mk Gorana Vodopije s 9,5 bodova, dok su čak 4 igrača podijelili 6.-9. mjesto s osvojenih 9 bodova (mk Miroslav Nagl, im Mario Iveković, mk Ivan Dadić i mk Krešimir Bašić).
Računajući ekipne rezultate prvo mjesto osvojila je ekipa ŠK Ericsson Nikola Tesla s ukupno 29,5 bodova ispred ŠK Špansko s 28 bodova.
Pobjednik turnira i najbolja ekipa nagrađeni su peharima i šahovskim satovima, a i drugi sudionici dobili su prigodne šahovske (medalje) odnosno predmetne nagrade. U pauzi turnira za sve sudionike priređen je domjenak. Svi nazočni dobili su poklon UHBDR 101. brigade HV-a: CD/DVD film „101. brigada HV-a“, koji je nedavno emitiran na HRT, a imao je svečane premijere u Zagrebu i Osijeku.
Želja je organizatora da ovaj turnir postane tradicionalan u spomen na Stjepana Severa, ali i sve poginule branitelje iz 101. brigade Hrvatske vojske.