Obilježavanje 5. kolovoza 2018. godine – Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 23. obljetnice djelovanja 101. br. HV-a u vojno-redarstvenoj operaciji „Oluja“ na Banovini započelo je u 9:00 sati razgledavanjem jednog od izložbenih postava Gradskog muzeja Sisak.
Izložbeni postav Domovinskog rata – BARUTANA – je smješten na prostoru bivše vojarne Barutana, u ulici Marijana Cvetkovića bb. Prostor obuhvaća 6.000 m² vanjskog prostora i 2.000m² unutarnjeg izložbenog prostora.
Prije zauzimanja prostora vojarne od strane pripadnika Zbora narodne garde u njoj su bila smještena sva materijalno tehnička sredstva 671. pontonirskog bataljuna, te 17. i 74. pontonirske čete JNA. Od tih sredstava 28. rujna 1991. formiran je 36. samostalni inženjersko-pontonjerski bataljun, koji je odigrao vrlo važnu ulogu prilikom evakuacije 20.000 stanovnika, tada ratnim razaranjima obuhvaćene Banovine, preko pontonskog mosta na rijeci Kupi kod sela Letovanić.
Zahvaljujemo ravnatelju Gradskog muzeja Sisak Vlatku Čakširanu na doniranim ulaznicama, kao i višem kustosu Ivici Valentu na besplatnom stručnom vodstvu.
UHBDR 101. brigade ZNG-a/HV-a Zagreb – Susedgrad i UHDIBDR – Gornje Vrapče, Zagreb, u Komarevu, zajednički su obilježili 23. obljetnicu djelovanja 101. brigade ZNG-a/HV-a u vojno-redarstvenoj operaciji „Oluja“ te 23. obljetnicu pogibije šestorice pripadnika Stoprve: Gorana Blažića, Rajka Đukića, Damira Frančine, Darka Kravarščana, Gorana Šinceka, te nestalog Tihomira Kiseljaka, koji su 4. kolovoza 1995. svoje mlade živote položili za hrvatsku Domovinu.
U 10:30 sati ispred Spomen-križa poginulim braniteljima 101. vijence su položili i svijeće zapalili:
- obitelji poginulih branitelja
- Ivan Celjak, zamjenik župana Sisačko – moslavačke županije;
- Kristina Ikić Baniček, gradonačelnica grada Siska;
- Izaslanstvo UHBDR 101. brigade;
- Izaslanstvo UHDIBDR Gornje Vrapče;
- Izaslanstvo UHDDR Špansko;
- Izaslanstvo UHDDR „Mato Barić“ – Temeljni ogranak Komarevo.
Minutom ponosne tišine odali smo počast poginulim suborcima, kao i svim poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima.
Prigodnim riječima prisutnima se obratio Sergije Dražić, predsjednik UHBDR 101. brigade. Tom prigodom on je naglasio: „Nedaleko od ovoga mjesta poginuli su naši hrvatski vitezovi: Goran Blažić, Rajko Đukić, Damir Frančina, Darko Kravarščan, Goran Šincek. Svi su bili pripadnici 2. satnije 2. bojne.
Tijelo Tihomira Kiseljaka nije pronađeno i on se od tada, 4. kolovoza 1995. do danas vodi kao nestao s pretpostavkom da je stradao u minskom polju kod potoka Blinja. Poduzete su dvije potrage za njim i pretraživanje terena gdje je nestao, ali bez uspjeha.
Devetnaest naših branitelja ranjeno je tijekom „Oluje“, od toga osam teže.
Ovdje je ranjen Mirko Hrgović, koji je proveo dva dana „na ničijoj zemlji“, pruživši si sam prvu pomoć.
Ideju za izradu Spomen križa na samom mjestu pogibije naših suboraca dali su Ivan Cukina, načelnik Stožera i Marko Bijelić, ratni zapovjednik 2. bojne 101. brigade HV-a. Ivan Cukina je još 21. travnja 1997. izradio skicu Spomen-križa, a 1998. godine izradio ga je i o svom trošku postavio Marko Bijelić. Vlasnik privatnog zemljišta na kojem se nalazi Spomen-križ dao je svoju suglasnost, ali i upozorio da je cijelo ovo područje minirano i da treba biti vrlo oprezan. Svečano otvorenje bilo je 5. kolovoza 1998. Poslije dugih godina čekanja teren je konačno razminiran 2016. godine.
Godine 2013. novi Spomen-križ postavljen je na impozantnom, pristupačnijem i sigurnijem mjestu (zbog mina) kraj groblja u Komarevu.
Njega je postavio Temeljni ogranak Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata „Mato Barić“ – Komarevo, donirajući sve troškove izrade, suglasnosti i postave, sve uz potporu i suglasnosti Mjesnog odbora Komarevo i Grada Siska. Željezni križ izradio je i donirao Viadukt iz Zagreba, uz veliko zalaganje Marka Bijelića.
Dana 03. lipnja 2012. svečano je otkriven centralni spomenik u dvorištu crkve svete Katarine u Komarevu. Bilo je to u sklopu obilježavanja Dana grada Siska, kao spomen na poginule i nestale branitelje u Domovinskom ratu, na prvoj crti obrane Siska, od Blinjskog Kuta do Komareva, odakle su u „Oluji“ krenuli u konačno oslobađanje Domovine. Njima u počast postrojili su se toga dana, s ratnim zastavama, hrvatski veterani devet postrojbi koje su bojno djelovale na ovim prostorima, a čiji su grbovi simboli spomenika, te su u nazočnosti obitelji, suboraca i brojnih izaslanstava položili vijence i zapalili svijeće. Na spomeniku su upisana imena četrdeset i devetorice poginulih i nestalih u „Oluji“, među kojima i pripadnika 101. brigade.
U 11:00 okupili smo se u istom sastavu, ojačani braniteljskom udrugom iz Sunje, kod centralnog spomen obilježja u Komarevu, u dvorištu crkve svete Katarine.
Nakon članova obitelji, predstavnika župana i županijske skupštine te grada Siska, pripadnici braniteljskih udruga položili su vijence i cvijeće, zapalili svijeće, te minutom šutnje odali počast našim poginulim suborcima, svim poginulim, nestalim i umrlim braniteljima iz „Oluje“ kao i iz Domovinskog rata.
Uslijedila je u 11:30 sati misa za branitelje, koju je u crkvi Svete Katarine predvodio njezin novopostavljeni župnik Robert Jakica. Dosadašnji dugogodišnji župnik vlč. Ivan Mandić otišao je u zasluženu mirovinu. Ovom prigodom zahvaljujemo mu za sve mnogobrojne mise i lijepe riječi, koje je pri tome uputio našim mrtvim, ali i živim braniteljima!
Sa zadovoljstvom smo primijetili da je, nakon dugo godina, konačno napravljena nova fasada na crkvi.
U 12:30 razgledali smo Spomen-sobu 57. br. HV-a „Marijan Celjak“ u Komarevu, koja se nalazi u prostorijama Vatrogasnog doma, a nakon toga uslijedio je zajednički ručak i druženje branitelja i gostiju.
Naši domaćini bili su: MO Komarevo, Temeljni ogranak UHDDR „Mato Barić“ Komarevo i mještani.
Susretu su nazočili:
Ispred Županije, grada Siska i domaćina:
- Ivan Celjak, zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije,
- Antun Pereković, predsjednik Gradskog ogranka UHDDR-a grada Siska,
- Vlado Brodarac, predsjednik Temeljnog ogranka UHDDR „Mato Barić“, Komarevo,
- Željko Srpak, predsjednik Udruge veterana 57. SAMB-a Marijan Celjak,
- Ivica Cvetnić – Kljuki, predsjednik MO Komarevo,
- vlč. Robert Jakica, upravitelj Župe svete Katarine kao i ostali mještani.
Iz Zagreba
- Anđelko Vučenik, predsjednik Mjesnog odbora Gornje Vrapče,
- Božo Kovačić, predsjednik UHDDR Špansko, također sa članovima Udruge,
- Sergije Dražić, predsjednik, te članovi UHBDR 101. brigade ZNG-a/HV-a Zagreb – Susedgrad,
- Dušan Barbarić, predsjednik, kao i članovi UHDIBDR – Gornje Vrapče.
Uslijedio je zajednički ručak s domaćinima. Prije ručka skupu (prepunoj dvorani Vatrogasnog doma u Komarevu) su se obratili: Vlado Brodarac, Sergije Dražić i Ivan Celjak.
Sergije Dražić, predsjednik UHDDR 101. brigade, u svom govoru je istaknuo: značaj i dosege VRO „Oluja“; bojno djelovanje 101. brigade HV-a u „Oluji“ od 4. kolovoza do 20. kolovoza 1995.; te o poginulim pripadnicima Stoprve.
Među ostalim pripadnicima Hrvatske vojske koji su poginuli u akciji „Oluja“, Dražić je govorio o brigadiru Stjepanu Grgcu – Grgi, zapovjedniku 57. brigade HV-a „Marijan Celjak“ iz Siska, brigadiru Marijanu Celjaku, koji je poginuo u samom početku djelovanja 57. brigade HV-a, tada kao dozapovjednik samostalnog bataljuna, te Mati Bariću, prvom zapovjedniku Komarevačke satnije, u čiju čast i spomen, naš domaćin, ovaj Temeljni ogranak UHDDR-a i nosi ime.
Protekom vremena, nažalost, napuštaju nas prirodnim putem mnogi zaslužni dionici „Oluje“. Tako nas je u 20. ožujka ove godine napustio stožerni general Petar Stipetić, zapovjednik hrvatskih snaga na Banovini, a 24. svibnja ratni zapovjednik 101. brigade ZNG-a/HV-a, stožerni brigadir Jozo Petrašević.
Iako događaji iz Domovinskog rata, pa tako i iz „Oluje“ ostaju neizbrisivo i duboko u srcima svih onih koji su u njima sudjelovali, potrebno je, naročito zbog mladih naraštaja, ovjekovječiti sjećanja na te slavne dane naše povijesti.
Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata 101. brigade ZNG-a/HV-a, Zagreb–Susedgrad promiče doprinos zagrebačke (susedgradske) pričuvne 101. brigade ZNG-a/HV pobjedi u Domovinskom ratu, obrani Domovine i u stvaranju samostalne, slobodne i suverene države Hrvatske. Zahvaljujući financijskoj potpori Ministarstva hrvatskih branitelja, Grada Zagreba, Mjesne samouprave Susedgrad i drugih donatora, u koprodukciji s CAR HERC-om i u suradnji s Hrvatskim memorijalno-dokumentacijskim centrom Domovinskog rata, Udruga je proizvela elektronički i videozapis 101. ZA HRVATSKU, na CD-u i DVD-u. Prikazana su objedinjena djela (bojnog djelovanja i umjetničkog stvaralaštva) pripadnika brigade i članova Udruge u ratu i poslije rata:
Na CD-u putem računala uz e-monografiju brigade možete pročitati i tekstove u elektroničkom izdanju koje je pripremio mr. sc. Tomislav Pavić, prof. – zamjenik ratnog zapovjednika brigade i član Udruge od osnutka.
Na DVD-u objavljujemo dokumentarni film „101. brigada HV-a“, redatelja Mire Andrića, u trajanju od 65 minuta i Priloge filmu (izbor videozapisa iz arhive Udruge s ratnog puta brigade) u trajanju od 135 minuta.
Svečana premijera održana je u Zagrebu 8.11. te u Osijeku 5.12.2017. godine. Film je premijerno prikazan na HRT1 u subotu 18. 11.2017.
Iako smo već ranije podijelili određen broj CD-a/DVD-a rukovodstvu Temeljnog ogranka UHDDR „Mato Barić“, Komarevo, učinit ćemo to i danas, te Vam ovom prigodom poklanjamo 20 primjeraka.
Nakon dugih godina čekanja, zahvaljujući Vijeću gradske četvrti Podsused-Vrapče i MO Gajnice dobili smo na korištenje prostor u Meksičkoj ulici 2 u Zagrebu, koji želimo urediti kao Spomen sobu 101. brigade. Pritom će nam biti od koristi Vaša iskustva na tom području kao i razgledavanje Spomen sobe 57. brigade HV-a „Marijan Celjak“.
Na kraju, Dražić je naglasio: „Nemojmo se nikada umoriti ponavljati istinu o tome da je to bio rat u kojem je obranjena i oslobođena Hrvatska i koji je s pravom najsvjetlijim slovima upisan u njezine temelje! Zbog toga ne smijemo nikada zaboraviti one koji su u te temelje ugradili svoje živote“.
U neizmjernoj vjeri tvrdimo da ni jedan život nije uzalud položen na oltar Domovine. Njihova žrtva dar je budućnosti ove zemlje, a spomenici koje s tugom ali i ponosom posjećujemo, tek su skromno „hvala“ hrabrim sudionicima Oluje, hrvatskoj vojsci u Domovinskom ratu.
Ujedno, ti isti spomenici su podsjetnik da je u oceanu hrvatske slobodarske povijesti postojala jedna Oluja, jedan val, bitan, koji je pokrenuo događaje u drugom smjeru, dajući nadu u kopno o kojem su mnogi sanjali, usred bespuća koje je zaklanjalo vidik u bolje sutra.
Na tisuće je oluja, sli samo jedna slobode je vrijedna!“
Svima koji su pridonijeli realizaciji ove aktivnosti, a posebno domaćinima, suborcima i pojedincima: Antunu Perekoviću i Vladi Brodarcu, velika hvala. Hvala i vrijednim kuharicama, mještankama Komareva, koje su nas posluživale s odličnim lovačkim gulašom i odojkom koji su pripremili članovi lovačkog društva, te s kolačima i pićem. Mnoge od spomenutih žena izgubile su svoje muževe, očeve ili djecu u Domovinskom ratu.
Posebno nam je drago da se se ovom obilježavanju odazvali i predstavnici mnogobrojnih braniteljskih udruga iz Zagreba, kao i iz Siska i Komareva. Nadamo se da će tako biti i ubuduće.
Tekst: Sergije Dražić
Fotografije: Ivan Šoštarić