Uvjeren sam da se pripadnici zagrebačke – susedgradske 101. brigade ZNG-a razmješteni od Rakovog Potoka do Pokupskog, u pripremi za odlučan napadni boj preko rijeke Kupe, prisjećaju legendarnog preleta Rudolfa Perešina MiG-om-21 iz JNA, preko austrijske granice u ZNG-a. Toga 25. listopada 1991., Rudi je ostvario svoj junački poduhvat i svojim MiG-om, u završnom letu promijenio smjer iznad Kopra i brzinom preko 1000 km/h, nakon Ljubljane u niskom letu, vizualno – bez navođenja, uletio u zračni prostor Austrije, spustio kotače, austrijskoj kontroli leta rekao: Ja sam Hrvat, ne mogu i neću pucati na Hrvate! a potom prizemljio na vojnom aerodromu Klagenfurt. Kada mu je totalno zbunjen prišao prvi austrijski vojnik, Rudi je rekao: Dezertirao sam iz JNA jer nisam sposoban niti voljan pucati na hrvatske vojnike! Snimku aviona, Rudija i njegovih riječi prenijeli su svi svjetski mediji, a nama hrvatskim braniteljima dali snažan poticaj u obrani Republike Hrvatske. Rudijev primjer slijedio je njegov kolega Danijel Borović iz 117. lovačkog avio puka JNA i s aerodroma Željava sretno obavio Prelet za Hrvatsku 4. veljače 1992. sletjevši na aerodromu u Puli. Potom je 117. lap JNA prebaziran na aerodrom Ponikve u Titovom Užicu (Srbija), a JNA je podzemni aerodrom Željava totalno srušila. S ovog aerodroma Rudijevi predratni prijatelji piloti u svibnju 1992. poletjeli su za Hrvatsku. Ivica Ivandić sletio je na aerodrom Resnik (Split), a Ivan Selak na aerodrom Pleso (Zagreb).
U spomen na junačka djela Rudolfa Perešina i život koji je, u još uvijek nerazjašnjenim okolnostima, poklonio u obrani Hrvatske 2. svibnja 1995. izvršavajući bojne letačke zadaće u VRO „Bljesak“, svake godine u njegovoj rodnoj Gornjoj Stubici održavaju se „Susreti za Rudija“. Njegova spomen-bista, avion MiG 21 i brojni sadržaji postavljeni su u spomen-parku Rudolfu Perešinu. I građani Ivanić-Grada, gdje je odrastao (Prkos) i završio osnovno obrazovanje, u Parku Rudolfa Perešina, postavili su bistu s njegovim likom. Na zgradi područne škole (danas MO Caginec – Prkos) postavljena je spomen-ploča. Njegov susjed i osnovnoškolski kolega Dražen Lešković, dragovoljac DR-a, pripovijeda mi o djetinjstvu, druženju i Rudijevom uzornom učenju i ponašanju, a suborac brigadir Marko Zvonko iz HRZ-a o Rudijevom ratnom putu i realiziranim poslijeratnim projektima u spomen na Rudija. Svake godine na Dan preleta 25. listopada u Ivanić-Gradu održava se Memorijal „Rudolf Perešin“. Spomen-bista Rudolfa Perešina postavljena je i u vojarni Zemunik – Središte za obuku HRZ i PZO „Rudolf Perešin“ te u Zrakoplovno tehničkoj školi Rudolfa Perešina u Velikoj Gorici.
Ove godine sjećanja na hrvatskog pilota, stožernog brigadira Rudolfa Perešina, junaka Domovinskog rata, osnažena su povratkom i predstavljanjem javnosti njegova aviona MiG-21. Ispred zgrade Ministarstva obrane RH u Zagrebu, Trg kralja Petra Krešimira IV. br 1, pod sloganom Povratak Pobjednika, 12. svibnja 2019. otkriven je i izložen MiG-21R (R-kratica na ruskom razvedčik), oznake 26112, kojim je Rudi s aerodroma JNA u Željavi (Bihać) poletio svojoj domovini Hrvatskoj i sretno sletio u Klagenfurt. Rudi nije prihvatio ponudu vlasti Republike Austrije za azilom. Nakon 4 dana stigao je doma i dragovoljno se pridružio ZNG-u. A njegov avion nakon 28 godina, 7. svibnja 2019. godine, iz Vojno-zrakoplovnog muzeja u austrijskom gradiću Zeltwegu, kopnenim putem stigao je u Hrvatsku. Biti će izložen do konca svibnja.
Svima, a posebice hrvatskim braniteljima preporučujem da pogledaju izloženi MiG-21 i prisjete se junačkih djela pilota HRZ-a posebice elitnog vojnog pilota i junaka Domovinskog rata, stožernog brigadira Rudolfa Perešina. Svojim junačkim poduhvatom-preletom Rudi je ušao u vojnu povijest kao junak Domovinskog rata, a svojim posljednjim letom u „Bljesku“ postaje i ostaje legenda hrvatskog junaka novije vojne povijesti.
Tekst i fotografije: mr. sc. Tomislav Pavić, prof.