9. rujna 2020. svečano je obilježena 30. obljetnica ustroja 1. samostalne satnije Podsused, prve oružane dragovoljačke postrojbe u Domovinskom ratu.
Izaslanstvo njihove Udruge primio je u jutarnjim satima Predsjednik Republike Zoran Milanović, koji je povodom 30. obljetnice donio odluke o odlikovanjima pripadnika Satnije: za pokazanu osvjedočenu hrabrost i junaštvo u Domovinskom ratu posmrtno je odlikovan Redom kneza Domagoja s ogrlicom umirovljeni bojnik Siniša Ratković. Odlikovanje Red bana Jelačića, za iznimno uspješno zapovijedanje postrojbama Oružanih snaga Republike Hrvatske i osobite vojne zasluge u njihovu ustroju i razvitku posmrtno je dodijeljeno general-bojniku Gordanu Čačiću. Za osobiti doprinos razvitku i ugledu Republike Hrvatske i dobrobiti njezinih građana Redom hrvatskog pletera odlikovani su Anđelko Cerovec i Ivan Jozinović te posmrtno Renato Smes.
Poslije podne, ispred spomen-obilježja na Podsusedskom trgu u Zagrebu (Podsusedu), uzvanike i nazočne pozdravio je predsjednik Udruge Tomislav Jelić, HRVI, jedan od utemeljitelja i pripadnik postrojbe. Potom su položeni cvjetni aranžmani i zapaljene svijeće. Cvijeće predsjednika RH položio je njegov izaslanik, general pukovnik Marijan Mareković zajedno s generalima Josipom Lucićem i Željkom Prpićem. U ime Udruge 101. brigade vijence i svijeće položili su članovi izaslanstva: Tomislav Pavić, Ahmet Puškar, Mate Rupić i Ivo Šoštarić, predvođeni predsjednikom Sergijem Dražićem.
Svečanost je zatim nastavljena u objektu Sportske dvorane Sutinska vrela. Pedesetak uzvanika pozdavili su: domaćin Tomislav Jelić i moderator programa, a zatim su se uglednom skupu obratili ostali govornici:
Prof. Mate Rupić, pripadnik 101. brigade ZNG-a/HV-a, a danas zamjenik ravnatelja Hrvatskog memorijalno dokumentacijskog centra Domovinskog rata govorio je o osnivanju Satnije: „Nakon desetak dana priprema 9. rujna 1990. osnovana je 1. samostalna satnija Podsused. Toga dana u kući, danas pokojnog generala Gordana Čačića, u strogoj tajnosti i u dubokoj ilegali okupili su se: Tomislav Jelić, Željko Prpić, Gordan Čačić, Tomislav Paurić, Anđelko Cerovac, Ivan Jozinović Pop i Nediljko Matić i zaključili da se osnuje postrojba ne manja od satnije, popuni dragovoljcima, što bolje opremi, oboruža i uvježba za zadaće vojne obrane i antiterorističke borbe. Nakon nekoliko dana priključili su se: Krešimir Šurmanović, Slavko Jambrišak, Mladen Tršan, Ivan Mladen Gudlek, Ivan Repec i Siniša Ratković kojega su dragovoljci izabrali za zapovjednika Satnije, te ujedno izabrali i niže zapovjednike. Za oboružavanje, osposobljavanje i zapovijedanje zadaća Satnije bio je zadužen Sekretarijat za narodnu obranu Susedgrad na čelu sa Željkom Prpićem.“ Rupić je naglasio junaštvo dragovoljaca tijekom ratnog puta na zagrebačkom, zapadnoslavonskom i istočnoslavonskom bojištu.
Mr.sc.Tomislav Pavić, prof., kao jedan od zamjenika ratnog zapovjednika Stoprve, pokojnog stožernog brigadira Joze Petraševića, govorio je potom detaljnije o vojnoj suradnji 1. samostalne satnije i 101. br ZNG-a, između ostaloga istaknuvši pri tome: „ Tijekom DR-a bili smo ponosni na vas, osnaženi vašim djelovanjima i ratnim iskustvima. Bili ste nam uzor od samog osnutka 101. br ZNG-a (11. lipnja 1991.) i bila nam je čast braniti Hrvatsku zajedno s vama, pripadnicima Jedinice za posebne namjene MUP-a RH – Rakitje, pripadnicima Policijske postaje Črnomerec i dr. Jedan od vas na postrojavanju Zbora narodne garde RH – 28. svibnja 1991. od predsjednika RH dr.sc. Franje Tuđmana preuzima ratnu zastavu pričuvnih brigada ZNG-a. Sjećate se Mladena Tucibata, meni jako dragog suborca…
Za svaku pohvalu je redovita nazočnost svakoj obljetnici Satnije izaslanika predsjednika RH, Vlade, Sabora, Ministarstva hrvatskih branitelja, Ministarstva obrane, Grada Zagreba i mjesne samouprave, a posebice generala: Lucića, Marekovića i Prpića. Oni su uvijek vjerni Satniji i štuju ratna postignuća njezinih pripadnika.“
Potom je predsjednik UHBDR 101. brigade Sergije Dražić govorio o zapovjedniku Satnije Siniši Ratkoviću i njegovom doprinosu djelovanju naše Udruge nakon Domovinskog rata. Dražić je naglasio da je Ratković svojim znanjima, ratnim iskustvima, darom pripovijedanja i umijećem pisanja znakovito pridonosio i radu Udruge 101. brigade HV-a, posebno u: pripovijedanju mladima o Domovinskom ratu u okviru školskog odgoja i obrazovanja, obilježavanju znakovitih obljetnica Brigade iz Domovinskog rata, posjetama mjestima stradavanja hrvatskih branitelja i evociranju ratnih uspomena, pisanju priloga za monografiju „101. brigada HV-a“ te snimanju filma o 101. brigadi HV-a.
Bio je vrlo aktivan u radu upravnih tijela Udruge kao član Stegovnog povjerenstva na zajedničkim sjednicama s Upravnim odborom. Davao je konstruktivne primjedbe i uvijek je na provođenju dogovorenog aktivno i zdušno radio. Zatim je Dražić citirao izabrane dijelove Sinišine knjige „Pod okriljem magle“ koja je objavljena u veljači 2003. godine. U njoj Ratković je govorio o mnogim ratnim i okoratnim temama na sebi svojstven način: otvoreno, bez zakulisnih primisli, jasno i jednostavnim riječima, neposrednim i svima lako razumljivim, rekao je između ostaloga Dražić.
Pročelnica Gradskog ureda za branitelje Vesna Helfrihje u ime gradonačelnika Milana Bandića i Miodraga Deme pozdavila nazočne te pripadnicima Satnije čestitala obljetnicu i zahvalila na doprinosu u Domovinskom ratu. Pri tome je istaknula da Gradski ured dugi niz godina uspješno obavlja poslove koji se odnose na: ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, pirotehničara i članova njihovih obitelji, zaštitu prava vojnih i civilnih invalida rata i žrtava rata, sudionika rata i članova obitelji, poticanje i potpore programima i projektima udruga i drugih oblika organiziranog djelovanja i rada u području branitelja iz Domovinskog rata i njihovih obitelji, boraca II. svjetskog rata i civilnih invalida rata, te na druge poslove koji su mu stavljeni u nadležnost. Također je istaknula da je s mnogim ovdje spomenutim ljudima bila i dugogodišnja osobna prijateljica.
General zbora Josip Lucić je kao izaslanik ministra branitelja Tome Medveda u njegovo i u svoje ime čestitao pripadnicima 1. SAMS 30. obljetnicu. Evocirao je uspomene na osnivanje i zajedničko bojno djelovanje pripadnika Jedinice za posebne namjene MUP-a RH i Satnije. „Bili ste nam snažna potpora, računali smo na vas ako zatreba da ćete skupa s nama izvršiti i najteže zadaće obrane institucija novostvorene hrvatske države… Iskazali ste hrabrost i odgovornost za svoj narod i državu. Bili smo premladi da tada shvatimo da će naša djela biti ugrađena u temelje hrvatske države. To je nakon dugih vijekova čekanja, trpljenja i težnji uspjelo upravo ovoj našoj generaciji pod vodstvom dr. Franje Tuđmana. Toga uvijek moramo biti svjesni i na to možemo biti ponosni. General Lucić posebno je istaknuo i važnost očuvanja tekovina Domovinskog rata na način da se mi branitelji što je češće moguće susrećemo i komuniciramo, kako bismo bili jedinstveni kao što je to bilo u Domovinskom ratu, a naglasio je i važnost poduke mladih naraštaja o značaju Domovinskog rata.
Zatim je govorio general pukovnik Marijan Mareković kao izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske.
Njegov govor, uz njegovo dopuštenje, objavljujemo u cijelosti:
Poštovane hrvatske braniteljice i branitelji pripadnici 1. samostalne satnije Podsused,
Poštovane obitelji umrlih hrvatskih branitelja,
Cijenjeni uzvanici,
Dragi prijatelji,
Osobito mi je zadovoljstvo biti danas s vama kao izaslanik predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika OS RH Zorana Milanovića na obilježavanju ove značajne obljetnice – 30 godina od osnutka prve oružane, dragovoljačke, nestranačke samostalne postrojbe u Republici Hrvatskoj.
Stoga mi je i iznimna čast što ću u ovoj svečanoj prigodi uime Predsjednika Republike uručiti odlikovanja vašim suborcima: posmrtno Gordanu Čačiću, Siniši Ratkoviću i Renatu Smesu, kao i Anđelku Cerovcu i Ivanu Jozinoviću.
Osnutak ove postrojbe ima posebno značenje jer je tim činom ispisana nova stranica hrvatske vojne povijesti. No, još važnije, iako u samim počecima organizirana u tajnosti, njezinim osnutkom i djelovanjem poslana je i jasna poruka svima onima koji su ustali protiv novoizabrane demokratske hrvatske vlasti i u konačnici protiv mlade hrvatske države. Sam ratni put ove postrojbe i njezina vojna postignuća zorno svjedoče o uspješnosti kojim je obavljala svoje borbene zadatke.
Iako je od 9. rujna 1990. prošlo 30 godina vjerujem da se još živo sjećate zanosa, odvažnosti i hrabrosti, emocija koje su vas pokretale i koje su danas uspomena ali i nadahnuće. Ne samo zato da bi se sjećali bitaka i pobjeda, nego da bismo našu djecu učili što znače i koliko vrijede nesebičnost, pravednost, zajedništvo i ljubav prema bližnjima i Domovini, bez mržnje i osvete. To su naše povijesne vrijednosti, to je hrvatska veličina, to su moralni i socijalni stupovi na kojima treba graditi Hrvatsku – sve drugo doći će tada, uz malo mudrosti i marljivosti samo po sebi. A Domovinski rat treba biti dodana vrijednost našeg nacionalnog i državnog identiteta.
Stoga se, dragi prijatelji, u zajedništvu i slozi trebamo okrenuti budućnosti naše Domovine, za dobrobit hrvatskog naroda i svih naših građana, jer nas je na to trajno obvezala žrtva hrvatskih branitelja! Živjeli!
Na kraju svečanosti Tomo Jelić zahvalio je svim nazočnima i poručio: Sve nas je manje, ali dajmo si zadaću da na obljetnicu Satnije za 5 godina pozovemo naše potomke, uvjereni da neće biti korone.
Neumorno promovirajmo i mladima pripovijedajmo o pobjedi koju smo mi hrvatski branitelji ostvarili u Domovinskom ratu i hrvatskom narodu izvojevali slobodu i neovisnost. Izgrađujmo Hrvatsku na vrednostama Domovinskog rata i u današnjoj suvremenoj politici.
Tekst i izbor tekstova: Sergije Dražić
Fotografije: Ured predsjednika RH, Ivan Šoštarić
Prema prijedlogu mr.sc. Tomislava Pavića, prof. – o Satniji više u:
- Dan 1. samostalne satnije Podsused – 9. rujna, mrežna stranica Udruge 101. brigada,
- RATKOVIĆ, Siniša, Pod okriljem magle, Zajednica udruga HDDR-a, Zagreb 2003.,
- BRIGOVIĆ, Ivan i RADOŠ, Ivan, monografija BRIGADA HV-A, UHBDR 101. brigade Susedgrad i Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata – Zagreb, Zagreb, 2013.,
- Dokumentarni film Samostalna satnija Podsused, u produkciji HTV (redatelj Zdravko Fuček), 8. rujna 2010. (u povodu 20. obljetnice Satnije),
- Dokumentarni film Bojnik, redatelja Kristijana Milića, koji je premijerno prikazan na Vukovar film festival, 23. 8. 2015. (u povodu 25. obljetnice Satnije).