U Centru za kulturu i obrazovanje, Argentinska 5, u zagrebačkom Susedgradu, održano je 9. studenog 2022. predavanje o Domovinskom ratu učenicima 7. i 8. razreda OŠ Dragutina Domjanića. Organizator i voditelj programa bila je Jasenka Štimac, prof. povijesti u istoimenoj školi a nakon njene uvodne riječi prikazana su dva kraća dokumentarna filma koja govore o ratnim razaranjima i stradanjima Vukovara – grada heroja.
Slijedilo je doista potresno izlaganje Branka Grdića, vukovarskog branitelja, koji je u trenutku pada Vukovara imao samo 21. godinu. Velikom srećom on je preživio zvjerska mučenja i ponižavanja kojima su nakon pada grada u neprijateljske ruke bili izloženi mnogobrojni hrvatski branitelji. Nažalost, mnogi nisu bili te sreće.
Zatim je o doprinosu 101. br. ZNG-a/HV-a, Zagreb – Susedgrad u Domovinskom ratu govorio predsjednik istoimene Udruge, Sergije Dražić, koji se posebno osvrnuo na dolazak Brigade na istočno-slavonsko bojište 19. studenog 1991., neposredno nakon pada Vukovara, s 1.900 pripadnika, naoružanih sa 1.940 komada pješačkog naoružanja, 6 minobacača 120 mm, 4 protuzračna topa i 6 bestrzajnih topova. Brigada dolazi na područje istočne Slavonije u trenutku opće ofenzive jedinica 12. korpusa JNA, koji je imao sjedište u Novom Sadu, i lokalnih pobunjenih Srba, koje su nakon zauzimanja Vukovara 18. studenoga, prebacile znatne snage prema Osijeku i krenule u ofenzivu duž cijele crte istočno-slavonske bojišnice. 21. studenoga 1991. zauzeli su sela Stari i Novi Seleš te Ernestinovo, a tri dana kasnije i Laslovo. Time su ugrozili i sam Osijek s južne strane te otvorili put za daljnji prodor prema Đakovu. 101. brigada HV dolazi u istočnu Slavoniju kao ojačanje iscrpljenim hrvatskim snagama na tom području, s ciljem stabilizacije i učvršćenja crte bojišnice te sprječavanja daljnjeg prodora snaga JNA i pobunjenih Srba.
Dražić je zatim govorio o dugogodišnjoj uspješnoj suradnji profesora i učenika OŠ Dragutina Domjanića i Udruge Stoprve. Kreatori te suradnje su ravnateljica prof. Karmen Hlad i Jasenka Štimac, prof. povijesti, koja je i dugogodišnja počasna članica naše Udruge. U sklopu te suradnje jedan od najnovijih projekata Udruge je i Zbornik likovnih i literarnih radova učenika 13 osnovnih škola Zagreba i istočne Slavonije, među kojima su i radovi učenika ove škole. Iako je većini učenika čiji su radovi objavljeni Zbornik već ranije podijeljen, bila je ovo prilika da se uruči i onima koji ga još nisu dobili.
Posebna gošća ovog zanimljivog, dinamičnog, tragičnog i poučnog druženja bila je Kata Zadro, supruga legendarnog zapovjednika obrane Vukovara Blage Zadre i majka poginulog hrvatskog branitelja Roberta. Blago Zadro rođen je u Bosni i Hercegovini, u Donjim Mamićima-Ledincu kraj Gruda 1944. godine. Kao desetogodišnjak doselio se iz rodne Hercegovine zajedno s obitelji u Borovo Naselje, gdje je završio školu, zaposlio se u tvornici “Borovo” i osnovao obitelj. Početkom demokratskih promjena aktivno se uključio u politički život toga kraja, bio jednim od osnivača HDZ-a u Vukovaru i istočnoj Slavoniji, postao prvi dopredsjednik HDZ-a u Vukovaru te se aktivno uključio u organiziranje obrane pred nastupajućom velikosrpskom agresijom. Po izbijanju Bitke za Vukovar zbog svojih izuzetnih organizacijskih sposobnosti i hrabrosti preuzima zapovijedanje obranom čitavog Borova Naselja. Iako nije bio vojno školovan, kao zapovjednik 3. bojne 204. vukovarske brigade pokazao se izvrsnim organizatorom obrane grada Vukovara u Borovu Naselju. Pod njegovim vodstvom na Trpinjskoj cesti, koja je zbog toga i prozvana “Groblje tenkova”, zaustavljena je oklopna sila JNA i uništeno na desetke tenkova i oklopnih transportera. Bio je hrabar i odlučan, zapovjednik koji je u borbu kretao prvi.
Poginuo je 16. listopada 1991. godine blizu Trpinjske ceste, u Kupskoj ulici nedaleko od željezničke pruge, pokošen rafalom iz puško-strojnice dok je vodio svoje suborce u akciju.
Tijelo Blage Zadre suborci su izvukli tek nakon žestoke paljbe po neprijateljskim položajima. Potom su ga stavili na nosila i odmah odnijeli u štab. Nakon toga Zadrino je tijelo prebačeno u vukovarsku bolnicu gdje je dr. Juraj Njavro utvrdio njegovu smrt. Bio je pokopan u lijesu označenom brojem za koji je znalo samo četvero suboraca.
Od trojice sinova dvojica najstarijih također su se uključili u obranu, najstariji Robert (1969.) kasnije je, 10. travnja 1992. godine, poginuo u borbama kod Kupresa, upavši sa suborcima u tenkovsku zamku. Naknadno je kod Kupresa podignut spomenik “petorici Vukovaraca”.
Blago Zadro pokopan je 16. listopada 1998. godine nakon što su njegovi posmrtni ostatci ekshumirani u ljeto 1998. godine zajedno s 937 žrtava iz masovne grobnice. Njegov sin Robert godinu dana poslije identificiran je iz zajedničke grobnice u Zagrebu nakon što je godinama njegova sudbina bila nepoznata. Otac i sin Zadro počivaju na vukovarskom Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata, u Aleji hrvatskih branitelja.
Zbog svega prethodno navedenog o obitelji Zadro, rukovodstvu Udruge 101. brigade bila je posebna čast uručiti gospođi Kati primjerak Zbornika učeničkih radova s posvetom.
O ovom zanimljivom predavanju i svjedočenju branitelja HTV je snimila emisiju koja je emitirana 18. studenog u 17:00 sati na HTV2 (emisija školskog sadržaja Indeks).
Tekst: Sergije Dražić
Izvor podataka o obitelji Zadro: Wikipedija
Fotografije: Jasenka Štimac i Tea Bilić