Hrvatski branitelji, među njima i veliki broj Samoboraca, krenuli su u Domovinski rat, a mnogi od njih dali su za slobodnu i neovisnu Republiku Hrvatsku ono najdragocjenije – svoj život. U znak sjećanja i poštovanja prema njima, ove je godine, 18. rujna 2021., u Parku domovinske zahvalnosti u Samoboru po prvi puta obilježen Dan branitelja grada Samobora, a ujedno i obilježena 30. godišnjica mobilizacije 151. brigade HV.
Rado smo se odazvali pozivu gradonačelnice Grada Samobora dr.sc. Petre Škrobot i predsjednika Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata Samobora i Svete Nedelje, Rudolfa Jedvaja da nazočimo ovim svečanim događanjima. U izaslanstvu 101. br. ZNG-a/HV-a bili su predsjednik Sergije Dražić, dopredsjednik Ahmet Puškar i tajnik Ivan Šoštarić.
Uzvanici su se okupili u Parku domovinske zahvalnosti, a posebno su pozdravljeni: izaslanik Predsjednika Sabora RH Ervin Kolarec, zamjenik župana Zagrebačke županije; izaslanik Predsjednika Vlade RH i Ministarstva branitelja Darko Nekić, državni tajnik; general Rudi Stipčić te saborski zastupnici kao i predsjednica Županijske skupštine Zagrebačke županije.
Nakon nekoliko prigodnih rečenica o ulozi, posebno samoborskih branitelja, u Domovinskom ratu, minutom šutnje odali smo počast svim poginulim braniteljima 151.BRIGADE HV-a SAMOBOR, a zatim je slijedila prigodna molitva te nastup Vokalnog ansambla „Samoborke“.
Pristupilo se protokolu polaganja vijenaca i paljenja svijeća, kojem su asistirali članovi Samoborske narodne garde, članovi garde iz Svete Nedelje, satnije Ivanić Grad, Žumberački uskoci, Keglićeva straža Kostel i Turopoljski branitelji.
Vijence su položili predstavnici roditelja i obitelji poginulih samoborskih branitelja i predstavnici Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata Samobora i Svete Nedelje, gore spomenuti visoki državni izaslanici , predstavnici grada Samobora, Svete Nedelje i Jastrebarskog, kao i predsjednik UHBDR 101. brigade ZNG/HV Susedgrad.
Prigodnim riječima nazočnima su se obratili gradonačelnica Petra Škrobot, general Rudi Stipčić, Darko Nakić i i Ervin Kolarec. Naglasak svih govornika bio je upravo na zajedništvu hrvatskih branitelja tijekom Domovinskog rata i suradnji među brigadama, bez čega ne bismo pobijedili.
Program je nastavljen formiranjem kolone branitelja sa zastavama braniteljskih udruga, koja je, prošavši centar grada, pješice stigla do Centra za mlade „Bunker“ koji se nalazi u prostoru bivše vojarne „Taborec“.
Tamo je nastavljen prigodni program, prikazan je i film o ratnom putu 151. samoborske brigade HV-a, te je uslijedio domjenak i druženje uzvanika, uz izvrstan vojnički grah.
O suradnji između 151. samoborske brigade HV-a i 101. brigade ZNG-a/HV-a Zagreb – Susedgrad, povodom ovog jubileja biti će više riječi u članku koji slijedi nakon fotografija koje objavljujemo.
Tekst i fotografije: Ivo Šoštarić
SURADNJA SUSEDGRADSKE 101. BRIGADE ZNG-a/HV-a I SAMOBORSKE 151. BRIGADE HV-a
Do sredine srpnja 1991. u sklopu 101. brigade bile su: bojna Susedgrad – Črnomerec, bojna Zaprešić, bojna Samobor, a nakon toga se reorganizira od bojne Susedgrad – Črnomerec, odreda TO Zaprešić i odreda TO Samobor. Na koncu, odustalo se od takvog sklopa i postrojbe 101. brigade popunjavane su vojnim obveznicima s područja Susedgrada. Naime, 31. srpnja 1991. Gradski štab Teritorijalne obrane uputio je Gradskom sekretarijatu za narodnu obranu zahtjev za ustrojavanje i popunu pričuvnih „R“ ZNG i TO brigada na području Zagreba. Trebalo je ustrojiti četiri brigade „R“ ZNG (Peščenica, Centar, Susedgrad i Novi Zagreb) i deset brigada TO (Črnomerec, Dubrava, Maksimir, Medveščak, Samobor, Sesvete, Trešnjevka, Trnje, Velika Gorica, Zaprešić). Razlika između tih pričuvnih brigada bila je u ustroju. Naime, četiri brigade ZNG-a imale su po 2.200 pripadnika (u tri bojne) i bile podređene zapovjedništvu Zagrebačkog korpusa, a brigade TO po 1.600 pripadnika (u dvije bojne) i bile podređene Gradskom štabu Teritorijalne obrane.
Otprilike mjesec dana nakon mobilizacije 101. brigade ZNG-a/HV-a (18. rujna 1991. čiju i mi 30. obljetnicu danas slavimo) i prvih bojnih zadaća, krajem listopada 1991. godine, dijelovi Brigade izvodili su tzv „male operacije“ u formacijama nižeg ranga od brigade, na razini bojni i satnija. Te su operacije izvođene prema naredbama zapovjednika Zagrebačkog korpusa.
Između blokada ostalih vojarni u Zagrebu, riječ je bila i o blokadi vojarne u Samoboru, kada je iz 101. brigade i njezine 3. pješačke bojne izdvojena 1. satnija, ojačana Diverzantskim vodom Brigade i u suradnji s 8. br TO Samobor angažirana u blokadi vojarne „Sedam sekretara SKOJ-a“ u Samoboru dana 21. rujna 1991. godine.
29.rujna 1991. započeo je kombinirani napad snaga JNA, uz snažnu podršku zrakoplova i topništva, s glavnom namjerom izbijanja na rijeku Kupu. Cilj im je bio i deblokada garnizona Karlovac ne bi li tako omogućili izvlačenje snaga JNA iz garnizona Zagreb prema Petrinji i Jastrebarskom, Zdenčini i Lasinji.
Obranu na području Lasinje, prema naredbi zapovjednika Zagrebačkog korpusa, odmah nakon mobilizacije, preuzela je 1. bojna 99. brigade ZNG-a Zagreb – Peščenica, uz pomoć Inženjerijskog voda Brigade. Snage obrane Lasinje, koje su sačinjavali i pripadnici MUP-a RH te slabo naoružani mještani, ojačane su 29. rujna 1991. s 89 pripadnika 8. brigade TO Samobor, a idućeg dana s dodatnih 50 pripadnika 151. Samoborske brigade. Dana 1. listopada 1991. obrana Lasinje ojačana je i 3. satnijom 2. bojne 101. brigade ZNG-a/HV-a.
Od kraja 1991. do svibnja 1995., razvojna jezgra Zapovjedništva 101. brigade ZNG-a/HV-a redovito je pozivala na smotre svoje vojne obveznike, prema ratnom rasporedu. Te su smotre održavane u nekoliko osnovnih škola Gornjeg Vrapča, Stenjevca, Malešnice i Podsuseda, a smotre motornih vozila brigade na parkiralištu poduzeća „Jedinstvo“ u Zagrebu.
Dana 12. prosinca 1991. 3. bojna 101. brigade, njezinih 223 pripadnika, u sportskoj dvorani „Sutinska vrela“ daje svečanu prisegu i prima „ratnu zastavu 3. bojne“. Nakon toga bojna je razmještena u vojarnu u Samoboru, gdje se provodi popuna ljudstvom, naoružanjem i vojnom opremom te izvodi kratka obuka i bojeva gađanja svih, posebno novo-mobiliziranih vojnih obveznika, što je pridonijelo većoj odlučnosti i psihološkoj sigurnosti njezinih pripadnika.
Krajem lipnja 1993. godine provedena je bojna obuka samostalnih postrojbi Brigade – Izvidničkog voda, Voda Vojne policije, Protudiverzantskog i diverzantskog voda, u širem rajonu Susedgrada i Samobora, uz stručno metodičko vođenje instruktora iz Glavnog stožera HV-a i Zapovjedništva Zbornog područja Zagreb. Zbog stalne dopune popune samostalnih postrojbi, obuka predviđena i organizirana do 21, lipnja, produljena je do 26. lipnja 1993. godine.
Na veliku žalost pripadnika Brigade, tijekom pripreme i provedbe vojne izobrazbe, ujutro 10. studenog 1993. u vojarni u Samoboru, neposredno prije preuzimanja smjene, prirodnom smrću umro je vojni obveznik Miljenko Kolaković, pripadnik Voda Vojne policije Brigade.
U ožujku 1994., nakon provedene demobilizacije, sva materijalno – tehnička sredstva, naoružanje i vojna oprema 101. brigade HV-a evidentirani su i uskladišteni po osnovnim postrojbama, uz kompletnu prateću dokumentaciju, u skladištima Policijske postaje na Črnomercu i na Krugama u Zagrebu. Brigada je 26. ožujka 1994. dobila na raspolaganje skladišta u vojarni „Taborec“ u Samoboru, u koja su do 9. travnja 1994. preseljena materijalno – tehnička sredstva, naoružanje i oprema iz skladišta na Krugama. Uz to, tijekom kolovoza 1994. u skladišta Brigade u vojarni „Taborec“ prebačen je i dio materijalno – tehničkih sredstava, naoružanja i vojne opreme iz njezinih skladišta u Policijskoj postaji Črnomerec.
27.travnja 1995. pod nazivom „Proljeće – ’95“ održana je, pod zapovijedanjem generala Zbora Janka Bobetka, metodičko – pokazna vježba „Mobilizacija brigade – pukovnije“ u organizaciji GS OS RH (Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske). Vježbu je pripremilo i izvelo Zapovjedništvo i pripadnici 101. brigade HV-a. Izvedena je u vojarni „Taborec“ u Samoboru.
Iz gornjeg prikaza vidljiva je dugogodišnja i uspješna suradnja naše dvije brigade. Umjesto uobičajenih riječi u ovakvim svečanim prigodama, željeli smo na dokumentaran način, da se ne zaboravi, čestitati 30. godišnjicu mobilizacije 151. Samoborske brigade, kao i Dan branitelja Grada Samobora.
Tekst: Sergije Dražić
(izvor: Monografija 101. brigada HV-a)