U Smaragdnoj dvorani hotela Esplanade, održana je svečanost kojom su obilježena dva desetljeća od osnutka Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, a koja je okupila preko 400 predstavnika međunarodnih institucija, tijela državne uprave te lokalne i područne regionalne (samouprave) kao i predstavnika organizacija civilnoga društva.
Svečanost je započeta pozdravnim govorima mnogih domaćih i stranih uglednika, a nakon toga prikazan je video „Ljudi za ljude“ koji je sadržavao snažna svjedočanstva 20 osoba kojima je podrška Nacionalne zaklade, pružena kroz organizacije civilnoga društva, promijenila život na bolje.
U drugom dijelu svečanosti, govorom Upraviteljice Nacionalne zaklade, gđe Cvjetane Plavše-Matić, istaknut je doprinos Nacionalne zaklade prema razvoju civilnoga društva temeljen na izgradnji povjerenja, međusobnog razumijevanja i uvažavanja.
Povodom ove obljetnice dajemo skraćeni kronološki prikaz rada i djelovanja Zaklade:
16. listopada 2003. godine usvojen je Zakon o Nacionalnoj zakladi za razvoj civilnoga društva u Hrvatskom saboru. Njenim osnivanjem ostvarena je vizija institucije koja će kontinuirano, transparentno i učinkovito podržavati razvoj civilnoga društva u Republici Hrvatskoj.
Prva, konstituirajuća sjednica Upravnog odbora Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva održana je 19. studenoga 2003. godine, na kojoj je imenovana upraviteljica Nacionalne zaklade te donesen Statut i ostali osnovni dokumenti potrebni za rad i djelovanje.
Misija Nacionalne zaklade je promicanje i podrška razvoju civilnoga društva u Republici Hrvatskoj. Nacionalna zaklada svojim djelovanjem teži ostvarivanju aktivnoga građanstva u razvoju modernoga, demokratskog i uključivog društva u Republici Hrvatskoj. Jedan od osnovnih ciljeva je izgradnja kapaciteta civilnoga društva za sudjelovanje u društvenom razvoju.
Zadaća u prvoj godini rada (2004.) bila je učiniti model djelovanja Nacionalne zaklade mogućim: organizacijski je postavljena nova institucija, utvrđene su strateške smjernice djelovanja te su uspostavljeni postupci objavljivanja i procjenjivanja natječaja koji će osigurati jasnu i transparentnu dodjelu javnog novca, odnosno dijela prihoda od igara na sreću, koji je glavni izvor prihoda Nacionalne zaklade. Zaposlene su prve tri osobe u Stručnoj službi.
Od samih početaka djelovanja Nacionalne zaklade najveća međunarodna podrška dobivena je od Vlade i stručnih organizacija iz Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, Sjedinjenih Američkih Država i Nizozemske te Programa Ujedinjenih naroda za razvoj ― UNDP.
U drugoj godini rada (2005.),sukladno strateškim ciljevima koji su pred Nacionalnu zakladu postavljeni Strategijom djelovanja za razdoblje od 2004. do 2007. godine, uvedena su brojna unaprjeđenja i poboljšanja sustava djelovanja. 2006. godine Nacionalna zaklada postala je prva javna institucija u Hrvatskoj dobitnica certifikata HRN ISO 9001:2000 za sustav kvalitete djelovanja u upravljanju procesom financiranja projekata/podrški organizacijama civilnoga društva.
Započeo je proces decentralizacije financijskih podrški i izgradnje sposobnosti organizacija civilnoga društva na lokalnoj i regionalnoj razini te provedba projekta osnivanja IMPACT — Europskoga centra za međusektorsku suradnju u Zadru. Pokazatelji i povratne informacije ukazale su da je model institucionalnih podrški jedan od najučinkovitijih načina podrške održivosti udruga u razdoblju smanjenja interesa međunarodnih donatora i istovremeno tek započetog procesa europskih integracija.
U 2007. godini započela je primjena novog Decentraliziranog modela financiranja i dodjele financijskih podrški organizacijama civilnoga društva. S tom je svrhom Nacionalna zaklada potpisala sporazume s četirima regionalnim zakladama. Potpisan je i Sporazum o suradnji s pet regionalnih mreža, čime je započela stručna i kvalitetna izobrazba registriranih i neregistriranih lokalnih udruga. Time je višegodišnji rad na modelu jačanja sposobnosti udruga na lokalnoj i regionalnoj razini zaživio u praksi.
Nacionalna zaklada je na svečanosti obilježavanja pete godišnjice rada (2008.) predstavila dva nova računalna programa, kojima se svim davateljima financijskih podrški omogućuje učinkovito upravljanje i nadzor nad provedbom odobrenih podrški/projekata/. Buduće djelovanje Nacionalne zaklade utvrđeno je Strategijom djelovanja za razdoblje od 2008. do 2011. godine.
2009. godine Nacionalna zaklada je na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, izabrana za nacionalnog koordinatora Hrvatske mreže za suradnju na Euro-Mediteranu, čime je postala službeni predstavnik Zaklade „Anna Lindh“ u Hrvatskoj. Iste godine otvoren je IMPACT — Europski centar za međusektorsku suradnju u Zadru.
2010. godinu, vrijeme recesije i krize, obilježilo je nekoliko postignuća: pokrenut je program “Za dobro.BIT!” kojim se financira razvoj filantropije i kulture davanja u općekorisne svrhe, inicirano je osnivanje Programa “Europa Plus” za sufinanciranje ugovorenih projekata iz fondova EU, a održan je i ciklus seminara o samofinanciranju i društvenom poduzetništvu. Usavršen je i prvotno pokrenuti računalni program „Potpora Plus“.
2011. godine Nacionalna zaklada inicirala je i podržala stvaranje multimedijalnog portala za informiranje javnosti o aktivnostima organizacija civilnoga društva u Republici Hrvatskoj, koji je aktivan na adresi: www.civilnodrustvo.hr. Izvršene su pred-akreditacijske revizije, na temelju kojih je Nacionalnoj zakladi dodijeljena nacionalna akreditacija, a izvršena je i završna revizija od strane revizora iz Bruxellesa. Time su ostvareni preduvjeti za ulazak Nacionalne zaklade u Operativnu strukturu IV. komponente Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA) “Razvoj ljudskih potencijala” te uskoro i Europskog socijalnog fonda (od 2013. godine), što će otvoriti dodatne financijske mogućnosti kojima će Nacionalne zaklada moći podržati daljnji razvoj civilnoga društva u Republici Hrvatskoj u narednom razdoblju.
Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, nakon opsežnih priprema, akreditirana je u kolovozu 2012. godine od strane Europske komisije kao provedbeno tijelo za upravljanje pretpristupnim fondovima EU za područje civilnoga društva u provedbi IPA programa IV. komponente — Razvoj ljudskih potencijala. Istovremeno, prvi put je raspisan natječaj “Društveni kapital zajednice” u okviru Decentraliziranog modela dodjele financijskih podrški, koji je Nacionalna zaklada uvela 2007. godine.
2013. godina bila je u znaku nove obljetnice: 10-godišnjice osnutka Nacionalne zaklade, a Republika Hrvatska postala je punopravna članica Europske unije. Ta je godina ujedno bila i Europska godina građana u kojoj je Nacionalna zaklada kroz regionalna događanja pod nazivom “Aktivni u zajednici” posebno priznanje i zahvalnost odala najaktivnijim građanima i građankama iz lokalnih zajednica, koji su u proteklim godinama utjecali na društvene promjene u svojoj zajednici te poboljšanje kvalitete življenja njenih građana.
U višegodišnjem financijskom razdoblju 2007.-2013. korištenja EU fondova u Republici Hrvatskoj, kao novoj članici EU, otvorena je za civilno društvo mogućnost korištenja strukturnih fondova kroz tzv. “mini” Europski socijalni fond (ESF) čime je otvorena mogućnost ostvarivanja bespovratnih sredstava za veći broj lokalnih udruga koje do tada nisu imale iskustvo korištenja europskih i međunarodnih bespovratnih sredstava.
Nacionalna zaklada je u lipnju 2014. godine akreditirana od strane donatora Europskog gospodarskog prostora i fondova Kraljevine Norveške za Provoditelja Programa za civilno društvo u Republici Hrvatskoj i pristupila je pokretanju Tematskog fonda “Demokratizacija i razvoj civilnoga društva 2.0” kojim je potaknuto umrežavanje organizacija civilnoga društva međusobno, ali i s drugim dionicima društvenog i ekonomskog razvoja u Hrvatskoj (sveučilišta, sindikati, znanstveno-istraživačke institucije i sl.).
Tijekom 2015. godine omogućen je novi, internetski način prijave na natječaje Nacionalne zaklade kroz sustav www.financijskepodrske.hr, koji povezuje davatelje i primatelje financijskih podrški i javnost, odnosno objedinjuje podatke i postupke vezane za objavu natječaja, prijavu na natječaj i rezultate natječaja.
U okviru Programa za civilno društvo financiranog od strane Europskog gospodarskog prostora i fondova Kraljevine Norveške, Nacionalna zaklada je u suradnji s mladim blogerima na Međunarodni dan mira (21. rujna 2015.) pokrenula kampanju “Nije smiješno – govor mržnje je ozbiljna stvar”, čiji je cilj povećati svijest javnosti, osobito djece i mladih, o važnosti sprečavanja govora mržnje i poticanju pozitivne komunikacije.
U 2016. godini trinaest saveza udruga osoba s invaliditetom postali su 8. Centar znanja, a održan je i prvi Tjedan filantropije u Hrvatskoj pod motom “Malo po malo, postaje puno!” u gradovima širom Hrvatske.
Najveći iskorak i razvoj u 2017. godini učinjen je Odlukom Upravnog odbora Nacionalne zaklade od rujna 2017. godine, čime je započeo postupak ustrojavanja Regionalnih podružnica Nacionalne zaklade u Osijeku, Rijeci i Splitu, kao sastavnog dijela novoosnovanog Odjela za podršku i praćenje provedbe programa EU u Nacionalnoj zakladi kao Posredničkom tijelu razine 2 (PT-2).
Petnaest udruga iz Domovinskog rata uspješno je završilo prijelazno razdoblje Razvojne suradnje za ulazak u 9. Centar znanja, a po prvi puta je raspisan poseban natječaj za dodjelu institucionalnih podrški, namijenjen udrugama koje u prethodnim razdobljima nisu koristile navedeni oblik podrške Nacionalne zaklade.
Osim obilježavanja 15-godišnjice djelovanja Nacionalne zaklade, u 2018. godine iskazana je sposobnost prihvaćanja velikog broja novo-zaposlenih djelatnika u novoustrojenim odjelima za programe Europske unije u okviru djelovanja Nacionalne zaklade kao Posredničkog tijela razine 2 (PT-2). U ovoj godini započinje i intenzivnije objavljivanje poziva iz ESF-a te ugovaranje i provedba velikog broja projekata financiranih bespovratnim sredstvima ESF-a.
U 2018. godini su po prvi puta raspisana 4 zasebna natječaja za dodjelu institucionalnih podrški, namijenjenih a) udrugama koje djeluju u području demokratizacije i društvenog razvoja, b) udrugama koje u prethodnim razdobljima nisu koristile navedeni oblik podrške Nacionalne zaklade, c) udrugama iz Domovinskoga rata te d) udrugama osoba s invaliditetom koje djeluju na lokalnoj razini i time je omogućena ujednačenija procjena udruga koje djeluju u specifičnim programskim područjima.
Tijekom 2019. godine organizirana je velika konferencija pod nazivom Civilno društvo 2030.: RH-EU_Mediteran, koja je održana krajem listopada u Šibeniku te koja je poslužila kao prilika za izobrazbu, umrežavanje i strukturirani dijalog o viziji civilnoga društva 2030. godine u Hrvatskoj, na razini Europske unije i na Euro-Mediteranu.
2020. godine, suočena s pandemijom izazvanom virusom COVID-19 te s posljedicama potresa na području grada Zagreba, Zagrebačke, Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije, Nacionalna zaklada je donijela odluke o žurnoj uplati odobrenih sredstava i nastavku poslovanja u novim, promijenjenim okolnostima. Time je najveće postignuće u djelovanju Nacionalne zaklade tijekom 2020. godine postao upravo taj kontinuitet podrške i zajedništvo u djelovanju u izvanrednim situacijama.
Objavljivanjem serijala “Naše priče” na portalu www.zadobrobit.hr svjedočilo se svim aktivnostima
i uslugama koje su organizacije civilnoga društva kvalitetno učinkovito provele od prvih dana pandemije i suočavanja s posljedicama potresa.
Na utjecajnom europskom portalu EUROACTIV objavljen je članak upraviteljice Nacionalne zaklade o zajedništvu, solidarnosti i djelovanju organizacija civilnoga društva
u Hrvatskoj koja je bila pogođena dvostrukom krizom — pandemijom i posljedicama razornih potresa.
Kao koordinator Hrvatske mreža za suradnju na Euro-Mediteranu, Nacionalna zaklada je u 2021. godini ostvarila uključivanje Hrvatske u prvo obilježavanje Međunarodnog dana Mediterana 28. studenog, šireći time poruke o važnosti jačanja mediteranskog identiteta i suradnje država Euro-Mediteranskog prostora. Nastavno na dugogodišnji program Nacionalne zaklade “Otisak srca” kojim se u suradnji s osnovnim i srednjim školama kontinuirano poticalo djecu i mlade na volontersko djelovanje u njihovim lokalnim zajednicama a iste godine uvedena je nova, sustavna dimenzija kroz dva međunarodna programa za djecu i mlade.
Na taj se način 13 škola uključilo na međunarodnu platformu „DoGood People“, putem koje se potiče djecu i mlade na volontersko djelovanje u lokalnoj zajednici te ispunjavanje skupnih izazova programiranih u svrhu ostvarivanja UN-ovih globalnih ciljeva održivog razvoja do 2030. godine, a u suradnji s Europskom zakladom za filantropiju i društveni razvoj Nacionalna zaklada se intenzivnije uključila u Međunarodnu digitalnu platformu darivanja: Transnational Giving Europe.
Na PHILEA Forumu 2022. u Barceloni, na kojem je sudjelovalo preko 700 predstavnika/ca zaklada iz cijele Europe i svijeta s misijom i u cilju zadržavanja uloga zaklada kao katalizatora promjena i graditelja mostova između zajednica, različitih sektora i generacija, povezujući i razmjenjujući iskustva sa svrhom unapređenja budućeg djelovanja, najavljeno je domaćinstvo Hrvatske za PHILEA Forum 2023. godine u suorganizaciji Nacionalne zaklade.
Hrvatska inačica Programa sCOOLFOOD „Činimo dobro Otiskom srca“, koju je pokrenula Nacionalna zaklada, uvrštena je u kurikulume 10 škola iz različitih dijelova Hrvatske te su u 2022. godini u suradnji s nastavnicima pripremljeni obrazovni moduli i Planovi rada te su na taj način djeca i mladi aktivno sudjelovali u postizanju ciljeva održivog razvoja.
U 2023. godini uvedena su dva nova oblika podrške Nacionalne zaklade i to sustavne podrške – temeljne, nacionalne i tematske kojima se primarno ciljano i kontinuirano podržavaju udruge osoba s invaliditetom i udruge iz Domovinskoga rata te strateška partnerstva za društveni razvoj kojima se kroz povezivanje i3.0 programa i Potencijala zajednice otvara novi inovativni način ulaganja u pozitivne društvene promjene u Hrvatskoj i na Euro-Mediteranu.
2023. godina bila je u znaku obilježavanja 20-godišnjice djelovanja Nacionalne zaklade koja je započela u svibnju tijekom PHILEA Foruma 2023 u Šibeniku, na kojem se okupilo preko 700 predstavnika najutjecajnijih zaklada iz Europe i svijeta.
Nacionalna zaklada bila je suorganizator i domaćin tog velikog, za razvoj hrvatske filantropije i zakladništva, važnog skupa. U rujnu je održan Tjedan filantropije 2023 u brojnim gradovima Hrvatske sa završnim događanjima u Zadru na kojima su djeca i mladi pokazali sve što su kroz program “Činimo dobro Otiskom srca” (DoGood i sCOOLFood) naučili o solidarnosti, brizi o sebi, drugima i drugačijima te očuvanju okoliša. Time Nacionalna zaklada djelovanje za opće dobro i promicanje vrijednosti civilnoga društva prenosi na mlađe naraštaje kao zalog uspješnog daljnjeg razvoja civilnoga društva u našoj zemlji.
UHBDR 101. br. ZNG-a/HV-a, Zagreb-Susedgrad zahvaljuje Nacionalnoj zakladi za razvoj civilnoga društva na dosadašnjoj financijskoj podršci u ranijim razdobljima kao i danas. Zahvaljujući i navedenoj podršci osigurali smo kontinuitet rada i djelovanja Udruge i proizveli dokumentarni film „Želimo potpunu normalizaciju međunacionalnih odnosa u regiji“, koji se u sklopu našeg projekta: „Javna kampanja – Zajedno za mir“ uspješno prikazuje zainteresiranoj publici, prvenstveno mladima.
Uvjereni da su naše aktivnosti najbolja zahvala na doniranim sredstvima, kao i da upravo na taj način aktivno ostvarujemo viziju, misiju i cilj Nacionalne zaklade, čestitamo joj srdačno 20. obljetnicu!
Izvor informacija: Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva
Tekst uredio: Sergije Dražić
Fotografije: iz arhive Nacionalne zaklade