Ova je godina svojevrsni jubilej, jer se u njoj navršava trideset ljeta od završetka slavne VRO Oluja. Njen uspjeh i značaj u našoj novijoj povijesti s pravom je stavlja na visoki pijedestal Domovinskog rata. Za takovo ostvarenje: HV, Redarstvene snage i ostali čimbenici u obrani RH neumorno su se pripremali više godina, od kada se već ozbiljno razmišljalo o konačnom oslobađanju naše domovine.
U pripremama je sudjelovala i 101. brigada HV. U našoj Monografiji, u poglavlju 7., faktografski, sa svim poznatim detaljima u razdoblju od 20.VII.1992. do 30.VII.1995.,opisane su provedene organizacijske, vojno-stručne, materijalne i kadrovske zadaće, kao i vojna obuka te razni drugi poslovi i obveze. Sve navedeno učinjeno je kao imperativ što više bojne spremnosti i sposobnosti Brigade u njenoj cjelokupnoj organizacijsko-formacijskoj strukturi.
Tijekom navedenog razdoblja priprema 101. brigade je realizirala i zapovjedno izviđanje* u području istočno od Pokupskog, o kojem bih želio s čitateljima podijeliti svoja sjećanja: tu dominira komunikacija sjeverno od lijeve obale Kupe. Rijeka čini veliki luk prema sjeveru, sve do šume. Prema mojoj procjeni konfiguracije terena, to je moglo biti u sektoru, prema karti** x:36000, y:86000 do 90000. Ljudstvo nam je bilo sjeverno od komunikacije, na padini s nagibom prema sjeveru. Južno od komunikacije teren se sa šumom strmo spušta prema obali rijeke.
Ta geografska datost na ovoj lokaciji, koja nije slučajno odabrana, sigurno je kod neprijatelja izazivala oprez u smislu da nas to mami na naš eventualni komandoski pothvat u, za njih, nepredvidivom
momentu.
Tijekom samog izviđanja odvažio sam se, tajno, potpuno sam, snimiti fotografije, iako svjestan da sam bio na rubu dometa neprijateljskog snajpera. Šuma do lijeve obale Kupe pruža povoljne mogućnosti za prikriveno privođenje naših snaga do obale, forsiranje rijeke i zatim uvođenje u napad. Smatrao sam, kao načelnik Stožera Brigade, da moje fotografije mogu Zapovjedništvu pomoći u razradi nekih detalja u planiranju početka napada, jer se dobro uočava položaj rijeke i ravno polje uz nju.
Zapovjedništvo je načelno prodiskutiralo mogući očekujući rajon efektiva naše brigade, kao i ostalih
elemenata napadnih ešalona. Zapovjednik gosp. Jozo Petrašević sigurno je imao tajnu informaciju da bi 101. brigada mogla biti uporabljena u opisanom sektoru jer je bio izrazito služben i ozbiljan, kakvog sam ga rijetko pamtio. Ovakav se zadatak naime u većini vojski naziva „Brigada u napadu s nasilnim prelaskom rijeke“. Siguran sam da bi ovakav zadatak od Brigade zahtijevao izvanredan napor u organizaciji i realizaciji, svakako znatno više nego li onaj kojeg smo zaista imali na kopnenom terenu, iako ne sumnjam da bismo mi i ovaj zadatak uspješno izveli, na čelu s našim zapovjednikom Jozom!
Stanovnici ovoga kraja imali su 1991. godine ratne štete jer su se vodile bitke s agresorom koji se nalazio preko Kupe.
Na kraju mogu istaknuti da se 101. brigada ozbiljno pripremala i za ovakav težak zadatak, kao uostalom i za sve druge zadatke. S ponosom se prisjetimo da smo se pripremali da, ako treba, dođemo ponovo na respektabilnu rijeku. Ali, Kupa nas nije dočekala, jer smo bili potrebniji drugdje!
Načelnik Stožera 101. br.
mr. Ivan Cukina, puk. u miru
*Monografija „101.BRIGADA HV-a“, Poglavlje 7., str. 219
**Karta : Sisak 1:100000