26. siječnja 2024., u 12:00 sati, u prostorijama ŠRD Peščenica, Miševečka bb u Zagrebu, na inicijativu umirovljenog generala Josipa Lucića, održan je sastanak udruga ratnih „R“ brigada. Sastanku su nazočili izaslanici Udruga: 99. br. HV – Pešćenica; 101. br. HV – Susedgrad; 102. br. HV – Novi Zagreb; 144. br. HV – Sesvete; 145. br. HV – Dubrava; 148. br. HV – Trnje; 149. br. HV Trešnjevka; 151. br. HV – Samobor i 153. br. HV – Velika Gorica. Koordinator okupljanja bio je Mario Pisk.
Glavna tema sastanka bila je prezentacija rada veteranskih centara u Hrvatskoj i način korištenja njihovih usluga, a zatim je slijedio razgovor prisutnih oko obilježavanja dana osnutka pojedinih postrojbi i datuma značajnih za RH i Domovinski rat i, s tim u vezi, planiranja zajedničkog kalendara događanja za 2024. godinu.
O današnjem stanju i mogućnostima koje pružaju veteranski centri u Hrvatskoj detaljno nas je obavijestio ravnatelj Javne ustanove Veteranski centar, dr. sc. Josip Lucić, koji je, između ostaloga, naglasio:
– Veteranski centar Lipik ima 50 ležajeva, financiran je isključivo sredstvima Republike Hrvatske;
– Veteranski centri u Daruvaru, Petrinji, Sinju i Šibeniku imaju sveukupno 620 ležajeva, a sufinancirani su 85% iz sredstava Europske unije;
– Veteranske usluge ovog tipa koncipirane su za cca 500.000 osoba u Hrvatskoj;
– U 2024. godini planiraju se omogućiti usluge smještaja za cca 10.000 korisnika;
– U veteranskim centrima zaposleno je cca 130 osoba raznih struka i specijalnosti;
– Nedovoljno je poznato javnosti da usluge veteranskih centara može koristiti široki spektar osoba (o čemu ćemo u nastavku detaljnije pisati);
– Veteranske centre posjećuju korisnici raznih dobnih skupina, trenutačno je najviše korisnika starosti između 60 i 70 godina;
– Trenutno je 3.000 osoba na čekanju, prosječno vrijeme čekanja je 6 mjeseci, ali s obzirom da cca 10-15% osoba (iz razloga više sile) otkaže smještaj, postoji realna mogućnost da budete pozvani i ranije, ukoliko vam to odgovara;
– HRVI s 80% oštećenja i više mogu koristiti usluge smještaja svake godine, a oni s manjim postotkom oštećenja svake druge godine;
– Za sada su ovi centri namijenjeni veteranima, a u budućnosti bi mogli služiti i kao domovi umirovljenika;
– Svi apartmani su dvokrevetni, svaki ima tuš i WC, što je vrlo povoljno za boravak bračnih parova, ili dvojice prijatelja samaca, ili više prijatelja u nekoliko apartmana, pa je poželjno o tome razgovarati s članovima obitelji i/ili ratnim kolegama prije podnošenja zahtjeva, kako bi se svi osjećali „kao kod kuće“.
– U Daruvaru postoji mogućnost DOPUNSKE terapije u civilnom lječilištu koje se nalazi u blizini;
– Preporuka je da veteranske udruge unutar svojih redova animiraju članstvo i kolektivno ih upute na korištenje ovih usluga (prema interesu, željama i mogućnostima).
– Nažalost poznato je da ratni veterani umiru 5-10 godina ranije od civila, ali uz korištenje terapija i pridržavanje uputa mogu si i oni život značajno produžiti i učiniti boljim;
– Neke od zapreka za odlazak u centre su: zarazne bolesti, razdoblje neposredno nakon doživljenog srčanog ili moždanog udara, ovisnosti koje rezultiraju neprimjerenim ponašanjem.
Javna ustanova Veteranski centar nalazi se u Zagrebu, Park Stara Trešnjevka 4, a njen osnivač je Ministarstvo hrvatskih branitelja. Broj za korisnike je 01/3658 050. U njenom sastavu nalaze se četiri podružnice: Daruvar, Petrinja, Sinj i Šibenik. Izgradnja i opremanje veteranskih centara (Daruvar, Petrinja, Sinj, Šibenik) sufinancirani su iz Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) u okviru EU projekta „Uspostava veteranskih centara u Republici Hrvatskoj“. Ukupna vrijednost projekta je 44,6 milijuna EUR, od kojih je 85% sufinancirano iz EFRR-a.
Djelokrug rada ustanove (određen statutom) je pružanje usluga braniteljsko-stradalničkoj populaciji putem dva programa: program boravka ili program smještaja.
Navedeni programi, između ostaloga, uključuju:
– psihosocijalnu pomoć i podršku;
– savjetovanje i pomaganje;
– radno terapijske usluge, rekreacijske i rehabilitacijske usluge;
– promicanje vrijednosti Domovinskog rata i kulture sjećanja;
– organizaciju kulturno-umjetničkih događanja, edukacija, radionica i tečajeva;
– sportsku rekreaciju i poduku, organizaciju sportskih natjecanja.
Nažalost, zainteresiranoj javnosti je nedovoljno poznato da velik broj kategorija osoba može koristiti usluge veteranskih centara. Zbog toga ovdje navodimo detaljan popis tih kategorija:
a) hrvatski ratni vojni invalidi iz Domovinskog rata _____%
b) hrvatski branitelji iz Domovinskog rata
c) članovi uže i šire obitelji poginulog, nestalog ili preminulog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata
d) članovi uže i šire obitelji hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata
e) osobe stradale u obavljanju vojnih i redarstvenih dužnosti u stranoj zemlji u okviru mirovnih snaga i mirovnih misija ako ih je na tu dužnost uputilo nadležno tijelo u okviru međunarodnih obveza
f) pirotehničari u slučaju ozljede na radu ili profesionalne bolesti, koja je nastala kao posljedica obavljanja njihova posla
g) članovi uže i šire obitelji pirotehničara poginulih pri obavljanju svog posla
h) vojne osobe koje su ranjene ili ozlijeđene u obavljanju službene zadaće u Oružanim snagama
i) policijski službenici ranjeni ili ozlijeđeni pri obavljanju policijskog posla
j) članovi uže i šire obitelji vojnih osoba koje poginu ili umru zbog rane ili ozljede koju su zadobile u obavljanju službene zadaće u Oružanim snagama
k) članovi uže i šire obitelji policijskih službenika poginulih pri obavljanju policijskog posla
l) strani veterani, sukladno međunarodnim sporazumima
m) žrtve seksualnog nasilja za vrijeme oružane agresije na RH u Domovinskom ratu
n) civilni invalidi iz Domovinskog rata
o) članovi obitelji civilne osobe: poginule, umrle i nestale u Domovinskom ratu.
p) ostale kategorije braniteljsko-stradalničke populacije.
Svakom korisniku pristupa se individualno, uzimajući u obzir njegove potrebe i mogućnosti, pa se temeljem procjene stručnjaka, korisnika uključuje u one programe koji će osiguravati ispunjavanje njegovih potencijala.
U centrima su korisnicima na raspolaganju multidisciplinarni tim (psiholog, socijalni radnik, fizioterapeut, kineziolog, radni terapeut, medicinske sestre/tehničari, njegovateljice, administrativno osoblje). Veteranski centri su istovremeno i centri razvoja u kojima se pruža savjetodavna pomoć, edukacije kroz različite radionice, seminare, treninge, osnažuje potencijal korisnika za zapošljavanje i poduzetništvo te uključivanje u rad zadruga hrvatskih branitelja kao dio radne terapije.
Sveobuhvatnim pristupom na jednom mjestu omogućava se podizanje kvalitete življenja korisnika kao i njihovog socijalno-ekonomskog položaja, a uloga veteranskih centara očituje se prvenstveno u poboljšanju općeg stanja korisnika i njihovom uključivanju u društvenu zajednicu.
Veteranski centar pruža mogućnost korištenja usluga na dva načina: putem PROGRAMA SMJEŠTAJA ili putem PROGRAMA BORAVKA.
Program smještaja podrazumijeva korištenje usluga Veteranskog centra 24 sata dnevno u trajanju do 20 dana, a zahtjev korisnik podnosi na Obrascu 1.
Program boravka podrazumijeva korištenje usluga Veteranskog centra za vrijeme cjelodnevnog ili poludnevnog boravka. Poludnevni boravak može trajati do 6 sati dnevno, a cjelodnevni boravak može trajati od 6 do 10 sati dnevno. Programom boravka nije obuhvaćeno noćenje u centru. Zahtjev za korištenje programa boravka, korisnik podnosi na Obrascu 2.
Obrazac 1 – zamolba za korištenje usluga veteranskog centra kroz program smještaja
Obrazac 2 – zamolba za korištenje usluga veteranskog centra kroz program boravka
Za ispunjavanje obrasca 1 ili 2 dovoljno je kliknuti na poveznicu (link):
https://veteranskicentar.hr/o-nama/ i zatim odabrati jedan od njih.
Ispunjavanje obrazaca je vrlo jednostavno i traje svega nekoliko minuta – traže se Vaši osobni podaci, zaokruživanje određene kategorije korisnika te podaci o bračnom i radnom statusu, članovima kućanstva i korištenju lijekova. Potrebno je i potpisati Izjavu o suglasnosti za prikupljanje osobnih podataka.
Oba obrasca (Obrazac 1 ili Obrazac 2) podnose se (poštom ili osobno) na adresu: Veteranski centar, Park Stara Trešnjevka 4, 10000 Zagreb ili na e-mail: ravnateljstvo@veteranskicentar.hr
Zamolbu podnosi korisnik osobno, odnosno njegov zakonski zastupnik, opunomoćenik ili skrbnik.
Dokumentaciju uz zahtjev za centre: Daruvar, Petrinja, Sinj, Šibenik slati na adresu: Veteranski centar, Park Stara Trešnjevka 4, 10000 ZAGREB, a za Lipik na adresu: Dom hrvatskih veterana, Park Stara Trešnjevka 4, 10000 ZAGREB.
Uz zamolbu (Obrazac 1 ili Obrazac 2) korisnik treba priložiti:
1. presliku osobne iskaznice
2. potvrdu o zdravstvenom stanju od liječnika obiteljske medicine na kojoj se nalazi popis dijagnoza s MKB kodom i nazivom dijagnoza
3. medicinsku dokumentaciju koju posjeduje i
4. prema potrebi drugu dokumentaciju koju zatraži Veteranski centar, odnosno Stručno povjerenstvo za korisnike smještaja/boravka u Veteranskom centru.
Nakon predane zamolbe, nakon razumnog roka, rezultate/odluke stručnog Povjerenstva možete saznati na brojevima telefona: 01/3658 050 ili 01/3658 005.
Želimo svim hrvatskim braniteljima dobro zdravlje i dug i kvalitetan život. Biti će nam vrlo drago ako ovaj članak motivira one koji nisu bili da se prijave, ili one koji su bili da ponovo apliciraju za korištenje ovih kvalitetnih i (za njih) besplatnih usluga veteranskih centara.
Tekst: Sergije Dražić
Izvor informacija: https://veteranskicentar.hr/
Fotografije: JU Veteranski centar, Ivo Šoštarić, Mario Pisk