Predstavnici Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata 101. brigade ZNH-a/HV-a: Sergije Dražić, predsjednik Udruge, Ahmet Puškar, dopredsjednik i Dragan Lončar, član Upravnog odbora, bili su gosti profesora i učenika OŠ Gornje Vrapče. Uz nas, gost je bio i Tom Kačinari – predsjednik Zajednice braniteljskih udruga RH, Anđelko Vučenik – predsjednik Vijeća MO Gornje Vrapče kao i Dušan Barbarić – predsjednik braniteljske udruge iz Gornjeg Vrapča.
Dočekala nas je ravnateljica, prof. Maja Zrilić, mentori za likovne radove – učiteljice: Gordana Štimac, Vlatka Makarun i Anita Babić te koordinatorica, profesorica povijesti Sandra Juran. Naravno, što je najvažnije, dočekali su nas učenici nižih razreda, a naročito oni čiji su radovi uvršteni u Zbornik „Ne želim rat nikad više!“ To su učenici: Josip Smendrovac, Gabriel Kljajić, Gašpar Gadže, Marko Barbarić, Leona Bernath, Mate Lončar, Hana Marković, Lana Frketić, Lorena Tomić, Stjepan Katavić, Marta Drkulec, Lucija Vučko, Gabriel Gorup, Josip Kovaček, Karlo Barbarić, Lara Prgomet, Ivan Kelečić, Tia Maček, Bruna Kukas, Kaja Škunca, Dora Salajster, Dorian Dev Šeler i Fran Tomić.
Moramo za početak reći nekoliko osnovnih podataka o 101. brigadi: dana 11. lipnja 1991. godine, u uvjetima neposredne ratne opasnosti, pred početak rata u Sloveniji, osnovana je 101. brigada ZNG-a kao jedna od prvih većih pričuvnih vojnih postrojbi grada Zagreba. U deset godina djelovanja snažilo ju je 7225 pripadnika, od kojih 13 pripadnica. Bojne zadaće Brigada je obavljala na zagrebačkom, zapadnoslavonskom, istočno-slavonskom i banovinskom bojištu. Na oltar Domovine svoje živote položilo je 48 pripadnika. Jedan se vodi među nestalima, a 211 ih je ranjeno.
Dana 11. lipnja 2021. godine obilježili smo 30. obljetnicu ustroja 101. brigade ZNG-a/HV-a. U sklopu projekta, financiranog od Ministarstva hrvatskih branitelja, Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata 101. brigade željela je za ovu prigodu predstaviti i Zbornik izabranih literarnih i likovnih radova učenika osnovnih škola s područja zagrebačkog Susedgrada (gdje je 101. brigada osnovana) te s područja bojnih djelovanja Brigade, posebno u istočnoj Slavoniji.
S nakanom izrade Zbornika obratili smo se još u travnju 2021. godine ravnateljima 16 osnovnih škola u cilju suradnje/produžetka suradnje na očuvanju uspomena na Domovinski rat i hrvatske branitelje, posebno na 101. brigadu ZNG-a/HV-a te na trajno sjećanje na poginule pripadnike Brigade koji su svoje živote podarili Domovini i ugradili ih u temelje samostalne, slobodne i suverene države Hrvatske.
Unatoč vrlo teškoj situaciji s pandemijom Covid-19 virusa, zbog koje dijelom nije bilo nastave u školama, nego je organizirana “od kuće”, kao i činjenici da se osoblje škola tada masovno cijepilo pa je bilo odsutno s radnog mjesta, našem pozivu i zamolbi spremno se odazvalo 13 osnovnih škola:
OŠ G. Vrapče iz Zagreba, OŠ Stenjevec iz Zagreba, OŠ D. Domjanića iz Zagreba, OŠ Špansko Oranice iz Zagreba, OŠ Tituša Brezovačkog iz Zagreba, OŠ Malešnica iz Zagreba, OŠ Otona Ivekovića iz Zagreba, OŠ Dragutina Tadijanovića iz Zagreba, OŠ grofa Janka Draškovića iz Zagreba, OŠ V. Nazor iz Čepina, OŠ Antunovac iz Antunovca, OŠ Ernestinovo iz Ernestinova i OŠ Mate Lovraka iz Vladislavaca.
Određeni su koordinatori za svaku školu, kao i mentori za likovne i literarne radove učenika. U svakoj školi pojedinačno se pristupilo iniciranju izrade učeničkih radova, prikupljanju i odabiru najboljih radova te njihovu dostavljanju Udruzi HBDR 101. br. ZNG-a/HV-a.
Predložene teme bile su: Domovinski rat i njegove posljedice, značaj i doprinos 101. brigade, 25 godina života u miru, u slobodnoj državi Hrvatskoj, ali i bilo koja druga tema koja bi po njihovom mišljenju bila prikladna za ovako koncipirani Zbornik.
Naglasak je bio na radovima učenika 7. i 8. razreda, ali su to mogli biti i učenici svih drugih razreda, pa i učenici od 1. do 4. razreda, jer katkada nas stvarno znaju zadiviti njihova mašta, originalnost i kreativnost, što se i ovom prigodom pokazalo točnim i opravdanim.
Od srca zahvaljujemo svim ravnateljima, profesorima, učiteljima, a posebno učenicima škola koje su sudjelovale u ovom projektu. Iako je sličan Zbornik, samo u manjem opsegu, Udruga izdala i povodom 20. obljetnice osnutka 101. brigade ZNG-a/HV-a, važno je uvijek iznova, svakoj generaciji, ukazivati na povijesne činjenice i dati im prigodu da iznesu svoje osjećaje povezane s tim važnim temama, a Domovinski rat i 1991. godina zasigurno su najznačajnija zbivanja u novijoj hrvatskoj povijesti.
U sklopu današnjeg susreta i druženja prikazali smo i skraćenu verziju (jer riječ je o učenicima nižih razreda) dokumentarnog filma pod naslovom: „Želimo potpunu normalizaciju međunacionalnih odnosa u regiji.“ koji je u produkciji Udruge dovršen u proljeće 2022. godine. Zbornik učeničkih radova i ovaj film dio su javne kampanje pod nazivom: „Zajedno za mir“ koju promovira naša Udruga.
Cilj ove kampanje je izgraditi svijest o važnosti postizanja i očuvanja mira na globalnoj razini i prenijeti poruku mira na što veći dio opće populacije, a posebice na djecu i mlade. U filmu mi, hrvatski branitelji, koji smo se za slobodu borili s puškom u ruci, danas šaljemo poruku mira i suradnje i pripadnicima ostalih zaraćenih strana. U uspostavljanju prijateljskih veza ratni veterani imaju osobito istaknutu ulogu. Ukoliko oni koji su međusobno ratovali u doslovnom smislu te riječi mogu jedni drugima pružiti ruku pomirenja vrlo je vjerojatno da će i svi drugi slijediti njihov primjer.
Tematika filma jasno ističe potrebu za izgradnjom društva u kojem postoji želja i volja za uspostavljanje globalnog mira temeljenog na prihvaćanju različitosti i željom za postizanjem zajedništva na dobrobit sadašnjih i budućih generacija. Kroz film se želi naglasiti da svakog pojedinca oblikuje društvo u kojem živi, njegovu svijest i savjest, a time i cjelokupno društvo.
U drugom dijelu filma govori se o utjecaju religije koja oblikuje naša duhovna uvjerenja a time i našu svijest i savjest. Sve svjetske religije na prvo mjesto stavljaju ideal ljubavi: čovjek treba ljubiti Boga više od svega, a bližnjega svoga kao samoga sebe, a to je nemoguće bez međusobnog praštanja i pomirenja, razvoja humanosti i empatije prema bližnjima. Ono se mora dogoditi prvo u duhu, a zatim primijeniti na riječi i djela u našem svakodnevnom, pojedinačnom životu. U protivnom, nedostatak humanosti, koji je prouzročio nebrojena iskustva patnje, naročito prisutne u mnogobrojnim svjetskim ratovima i sukobima, neće nas naučiti „rasti“ i dovoditi će uvijek iznova do ponavljanja starih grešaka.
Dakle, cilj projekta nije samo propovijedanje mira, već i stvaranje okruženja, posebice među mladima, s ciljem razumijevanja kako je mir dostižan i da svatko može biti graditelj mira kako bi to postala kultura življenja.
Uz promociju dokumentarnog filma, putem TV kanala i društvenih mreža te predstavljanje zbornika želimo pokazati koliko je Udruga osviještena o važnosti usađivanja spomenutih vrijednosti kod mladih naraštaja od najranije dobi jer su upravo oni budući donositelji odluka, budući lideri i budući kreatori politika.
Predstavnici Udruge imaju želju i namjeru prvenstveno obići trinaest škola iz okolice Zagreba i u Slavoniji s ciljem predstavljanja Zbornika dječjih radova i dokumentarnog filma. Jasna je stvar da su i zbornik i film namijenjeni zainteresiranoj braniteljskoj populaciji kao i cjelokupnoj javnosti u zemlji i inozemstvu.
Tekst: Sergije Dražić
Fotografije: OŠ Gornje Vrapče