Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata 101. brigade ZNG-a/HV-a provodila je tijekom proteklih nekoliko godina, pa tako provodi i ove, 2021. godine projekt: „Psihosocijalno osnaživanje branitelja i članova njihovih obitelji“, pod pokroviteljstvom i uz financijsku potporu Ministarstva hrvatskih branitelja. Pozvani su i dobro došli svi zainteresirani, a naročito branitelji i članovi njihovih obitelji te ratni stradalnici.
U sklopu navedenog projekta planirana su ukupno dva predavanja, odnosno dva psihološka savjetovanja i psihoterapijska tretmana. Trajanje predavanja okvirno je predviđeno na 60 minuta, a savjetovanja i psihoterapijskih tretmana narednih 90 minuta, odmah nakon predavanja.
Predavači i voditelji radionica i savjetovanja su eminentni stručnjaci na ovom području, sa dugogodišnjim iskustvom: dr.sc. Cvijeta Pahljina, doktorica medicine, specijalista psihijatar i logoterapeutkinja, kao i mr.sc. Zoran Komar, ugledni psiholog, posebno posvećen braniteljskoj populaciji.
16. studenoga 2021. u 17:00 sati u Medarskoj 80 B održano je predavanje pod naslovom: Kakav život danas vodim? Kako bih želio dočekati smrt? Što bih želio ostaviti iza sebe? Riječ je o interaktivnom izlaganju koje nam je izložila gospođa Cvijeta Pahljina.
Cvijeta Pahljina rođena je na Rabu 1943. godine. Diplomirala je na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, na kojem je i specijalizirala psihijatriju. Radila je kao psihijatar u psihijatrijskim bolnicama u Hrvatskoj i Sloveniji i u vlastitoj ambulanti za pomoć u krizi u Celju. Još uvijek po potrebi pomaže kao psihijatar osobama u krizi u okviru Zavoda za zdravstveno varstvo u Celju. Završila je i subspecijalizaciju iz logoterapije Viktora Frankla kod profesorice Elisabeth Lukas u Beču. Logoterapija je dala dragocjeni doprinos medicini time što je vratila u antropološku sliku čovjeka njegovu duhovnu dimenziju. Time je rehumanizirala medicinu i sva područja gdje se može primijeniti. Zbog velike koristi u terapiji osoba s psihičkim smetnjama, kao i pomoći u najrazličitijim životnim krizama željela je prenijeti to znanje u Hrvatsku i Sloveniju. Započela je s edukacijom iz logoterapije u okviru Zavoda Žički tabor za duhovni rast 2010. u Sloveniji, a nakon toga 2011. u Hrvatskoj u okviru Udruge za logoterapiju „Logos“. U svojoj 77. godini života Cvijeta Pahljina se odlučila na još jedan veliki stručni iskorak u životu – naime, doktorirala je u području znanosti: logopedagogija, na Pedagoškom fakultetu u Zagrebu., 11. listopada 2019. godine. Ponosna je majka šestoro djece.
Kako je već rečeno, Cvijeta Pahljina utemeljiteljica je logoterapeutske metode Viktora Frankla u Hrvatskoj. „Otac logoterapije“ je ugledni, svjetski poznati psihijatar Viktor Frankl, rođen u Beču 1905. godine. U holokaustu ratnih stradanja izgubio je članove svoje obitelji, a iskustvo patnje ojačalo ga je u uvjerenju kako je smisao života jači od svega. Stvorio je sustav logoterapije koja se bavi smislom postojanja i terapeutskom tehnikom pronalaženja toga smisla, a teoriju je sažeo u tri pojma: slobodna volja, volja za smislom i smisao života. Glavni uzrok mnogih bolesti današnjice Frankl vidi u pomanjkanju svrhe i smisla života, što uzrokuje duševni nemir besciljnosti, besmisla i praznine. Logoterapija naučava da u životu postoji objektivni i opći smisao koji vraća ljudima vjeru u život i budi smisao za odgovornost. Budući da je čovjek slobodno i odgovorno biće, Frankl ne priznaje nikakav determinizam koji bi upravljao njegovom sudbinom. Čovjek je kovač svoje sreće i sposoban je otkrivati vrednote života, u čemu ga vodi savjest koja je njegov ‘organ smisla’.
Drugo naše predavanje planirano je za 8. prosinca 2021. (srijeda) u 17:00 sati. Predavač je Zoran Komar. Koristimo i ovu prigodu da pozovemo sve zainteresirane, uvjereni da će im biti zanimljivo i od koristi.
Zahvaljujemo se Gradskom uredu za mjesnu samoupravu, Područni odsjek Stenjevec (Susedgrad), Vijeću Gradske četvrti Stenjevec i Vijeću Mjesnog odbora Vrapče-jug što su nam i ovom prigodom izašli ususret i osigurali besplatno korištenje dvorane.
Tekst: Sergije Dražić
Fotografije: Ivo Šoštarić, Stjepan Kolačko