U travnju 2021. godine, na 30. obljetnicu Strategijske obrambene operacije, iz tiska je izašla knjiga dvojice autora: umirovljenog general bojnika Vinka Vrbanca i umirovljenog brigadira Stjepana Antolašića, pod nazivom „STRATEGIJSKA OBRAMBENA OPERACIJA ’91./’92. godine“, koja je vođena na području Slavonije, Baranje, Zapadnog Srijema i Zapadne Slavonije.
Nakladnik knjige je udruga „Odbor za uređenje i zaštitu Sovskog jezera“ (Sovsko jezero nalazi se u blizini Sovskog Dola – rodnog mjesta Vinka Vrbanca, op.a.). Knjiga je tiskana u nakladi od 1500 primjeraka, a recenzent je bio Karl Gorinšek, tada umirovljeni general bojnik Hrvatske vojske, koji je, između ostaloga, napisao: „Kada želimo objasniti ratna zbivanja na širokom prostoru veličine oko 11.000 km2, s obzirom na angažirane snage i postavljeni cilj tih snaga, možemo govoriti o operativno-strategijskoj obrambenoj operaciji u obrani gotovo potpuno okruženog ratišta s jedinom vezom s ostatkom RH podravskim smjerom koji je u zapadnoj Slavoniji, na području Podravske Slatine, agresor stalno vojno ugrožavao s Papuka.“…“Upornom i aktivnom obranom prostora, nanoseći neprijatelju osjetne gubitke u ljudstvu i borbenoj tehnici, zaustavili smo ga i time stvorili potrebno vrijeme da se HV preustroji, naoruža i vojno-stručno osposobi za ofenzivna djelovanja u oslobađanju svih okupiranih prostora RH u sljedećim godinama.“
Svi najvažniji događaji, kao i najvažniji bojevi iz tog vremena na prostoru jedinstvenog slavonskog bojišta opisani su i obrađeni u ovoj knjizi, na ukupno 479 stranica i predstavljaju njen sastavni dio. Knjiga obiluje slikovnim prikazima: fotografijama, zemljovidima, iskazima i pisanim svjedočenjima hrvatskih branitelja i njihovih zapovjednika, kao i detaljnim opisima sadržaja i događaja nastalih na temelju pojedinih dokumenata koji su i danas nedostupni, a nalaze se u Središnjem vojnom arhivu. Među najzanimljivijim prilozima je izvod iz Direktive komandanta 1. Vojne oblasti za operaciju u Slavoniji, koja je napisana puno ranije, donesena 19. rujna 1991. godine, kojom je početak napada na Slavoniju određen na dan 21. rujna 1991. Početna ideja tadašnjeg saveznog sekretara za narodnu obranu SFRJ Veljka Kadijevića pretočena je u Direktivu i na temelju nje izrađen je Plan za strategijsku napadnu operaciju, kojom je Hrvatska trebala biti ispresijecana na pravcima: Gradiška-Virovitica; Bihać-Karlovac-Zagreb; Knin-Zadar i Mostar-Split te prisiljena na bezuvjetnu predaju i prihvaćanje svih srpskih teritorijalnih zahtjeva.
Autori knjige, autentični svjedoci i sudionici ove strategijske operacije opisuju sudbonosne trenutke za Republiku Hrvatsku u to vrijeme, a misli se na početak, nastanak i kulminaciju ratnih razaranja Hrvatske, posebice Slavonije i Baranje, koja su počinili pobunjeni Srbi i JNA i prikazuje najvažnije događaje od 1990. do prvog kvartala 1992. godine.
Knjiga je posvećena hrvatskim ratnicima, Slavoncima i Slavonkama koji su doslovno s njive i iz tvorničkih hala uzeli oružje u ruke i branili svoj dom, ali i svima koji su u toj odlučujućoj bitci priskočili u pomoć, hrabrim Zagrepčanima, Bjelovarcima, Međimurcima, Varaždincima i drugima.. Svima koji su sudjelovali i izvojevali pobjedu u najvećoj bitci u povijesti na prostoru istoka Hrvatske, operaciji koja je u tom povijesnom trenutku odlučivala o sudbini našeg naroda..
U uvodnoj riječi, autori su napisali: „Tijekom Domovinskog rata, u Hrvatskoj su vođene dvije strategijske operacije: Obrambena strategijska operacija u Slavoniji 1991./92. godine i Napadna, oslobodilačka strategijska operacija 1995. godine – „Oluja-95“. Prva je odlučivala o sudbini Hrvatske, dok je druga odlučila o ishodu i završetku Domovinskog rata.“…“Naša Strategijsko-obrambena operacija koja se istodobno provodila na istoku i zapadu Slavonije, izuzetno vješto vođena i provedena, imala je cilj spriječiti neprijatelja u njegovim nakanama da u 1. etapi strategijske napadne operacije spoji snage s istoka s onima na području zapadne Slavonije i nastavi pohod prema Zagrebu, s ciljem njegovog okruženja, uhićenja legitimno izabranog hrvatskog vodstva te uspostave privremene vojne vlasti. Taj je cilj obrane u cijelosti ostvaren!“.
Komentirajući knjigu prof. Ivo Brkanović, između ostaloga je rekao: „To nije samo knjiga o ratu, to je udžbenik, zapis svega onoga što treba biti zapamćeno i sačuvano za buduće generacije“.
Poznati i ugledni povjesničar Davor Marijan o knjizi je napisao: „… pročitao sam knjigu i nema dvojbe da se radi o referentnom djelu…Vrijeme je pokazalo da je to početak najveće obrambene operacije hrvatskih snaga tijekom 1991. godine.“
U knjizi su navedena imena cca 1200 branitelja i njihovo sudjelovanje u obrani, sve postrojbe HV-a koje su sudjelovale u toj obrambenoj operaciji i formirana zapovjedništva. Požrtvovno, detaljno i stručno autori knjige zabilježili su i opisali čitav niz događanja u jedanaest poglavlja ove knjige, i to:
– u 1. poglavlju govori se o pripremama JNA za prisilno očuvanje Jugoslavije;
– u 2. poglavlju piše o pripremama Hrvatske za osamostaljenje i slobodu;
– 3. poglavlje daje uvodne informacije o Strategijskoj napadnoj operaciji JNA na Hrvatsku;
– 4. poglavlje bavi se početkom Strategijske napadne operacije;
– 5. poglavlje obrađuje temu obrane Vinkovaca;
– 6. poglavlje opisuje borbu za naše snage i grad Vukovar u okruženju:
– 7. poglavlje govori o radu Zapovjedništva 1. operativne zone u Osijeku (pripreme za konačni obračun-poduzete mjere i određivanje prioriteta obrane);
– 8. poglavlje izvještava o referiranju zapovjednika brigada Operativne grupe Vukovar zapovjedniku 1. operativne zone Karlu Gorinšeku u Đakovu;
– 9. poglavlje navodi i opisuje sve odlučujuće bitke u Strategijskoj obrambenoj operaciji;
– 10. poglavlje opisuje značajne napadne bitke u Strategijskoj obrambenoj operaciji, a
– 11. poglavlje predstavlja Epilog odnosno zaključke o Strategijskoj obrambenoj operaciji.
Za 101. brigadu ZNG-a/HV-a posebno je zanimljivo 7. poglavlje koje, između ostaloga, obrađuje: pripreme za obranu grada Osijeka, bojeve u Ernestinovu, Divošu, Laslovu, napade srpskog agresora i na Paulin Dvor, Novi Seleš, u šumi Rosinjača, na Tenjski Antunovac, Nemetin, Ivanovac, kao i boj za oslobađanje okupiranog Antunovca.
Također, u 8. poglavlju autori pišu o osobnosti zapovjedništava i postrojba HV-a koje su sudjelovale u provedbi Strategijske obrambene operacije na istoku Hrvatske, gdje se, među ostalima, opisuje ustroj 101. br. ZNG-a/HV-a, njen sastav i zapovjednici, govori se o broju njenih poginulih i ranjenih pripadnika.
Pisac ovog prikaza (S.D.) pronašao je 16 mjesta u knjizi Vinka Vrbanca i Stjepana Antolašića, na kojima piše o 101. br. ZNG-a/HV-a. Također, među u knjizi navedenim izvorima literature je i knjiga: 101. brigada HV-a, autora prof. Ivana Brigovića i prof. Ivana Radoša, koju su 2012. godine u zajedničkoj nakladi tiskali UHBDR 101. brigade Susedgrad i Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata – Zagreb. Na jedno i drugo smo ponosni!
Na kraju knjige, dajući svoj epilog o Strategijsko obrambenoj operaciji, kao i o odlučnim čimbenicima njenog ishoda, autori, između ostaloga, ističu:
– „Iako je neprijatelj perfidno i uspostavljajući tzv. Tampon-zonu između sukobljenih hrvatskih snaga i snaga pobunjenih Srba znatno ranije uveo prethodnicu 12. novosadskog korpusa…kao početak napadne strategijske operacije na istoku Hrvatske smatra se 19. rujna, kada je neprijatelj uveo Gardijsku mehaniziranu diviziju s ojačanjima na prostor RH. Samim prelaskom granice neprijatelj je žestoko napadnut, kao što je opisano u ovoj knjizi, a napadan je svakodnevno. Nijedan metar hrvatskog teritorija neprijatelj nije osvojio bez gubitaka i bez teških borbi. Tako je bilo sve do kraja Strategijske obrambene operacije, dolaskom snaga UNPROFOR-a u travnju 1992. godine.
– Agresor je od početka agresije jasno pokazao svoje nakane i prirodu agresije. Etničko čišćenje, silovanja, pljačke, masovni zločini i odmazde prema nesrpskom stanovništvu, medijsko ratovanje – bili su pravilo i obrazac agresije, a ne izuzetak…Time je agresor, odmah na početku, pokrenuo hrvatski narod i u njemu stvorio jedinstvo i odlučnost da se odupre neprijatelju.
– Ono što je odlučilo ishod Strategijske obrambene operacije svakako je uspjeh napadne operacije HV-a tijekom prosinca na području zapadne Slavonije, gdje je neprijatelj doslovno potučen do nogu! Ovdje treba naglasiti savršenu koordinaciju između Operativne zone Osijek i Operativne zone Bjelovar.
– Isto tako, Bitka za Vukovar, herojski otpor branitelja Vukovara, omogućila je nama i cijeloj Hrvatskoj tri dragocjena mjeseca koje smo korisno iskoristili i dobro se pripremili za konačnu bitku s agresorom. Strategijska obrambena operacija na istoku Hrvatske odlučivala je tada o sudbini Hrvatske (sjetimo se „Direktive“ neprijatelja!). Da nije postignuta pobjeda u ovoj operaciji, rat bi se, kao što je neprijatelj planirao, okončao 1991. godine.
– Za zapovijedanje postrojbama HV-a na strategijskoj (GS HV-a RH) i operativnoj razini (operativne zone) može se slobodno reći – bilo je genijalno i bez greške.
– Iako je bio u nastajanju, HV se u odnosu na tzv. JNA pokazao kao visokomotivirana, izuzetno operativna, pokretljiva i u svakom pogledu superiornija vojna sila. To se najviše vidjelo pri odzivu na mobilizacijske pozive. Dok je mobilizacijska popunjenost postrojbi tzv. JNA, računajući domaće Srbe te paravojne i dragovoljačke četničke postrojbe, bila od 10% do 60%, popunjenost brigada HV-a u najvećem je broju slučajeva prelazila 100%.
– Inovativnost i domišljatost koju su pokazali pripadnici HV-a u ovoj operaciji i tijekom cijelog Domovinskog rata, gotovo je bez premca u povijesti ratovanja. Kada je riječ o osmišljanju opreme i oružja ili primjeni taktičkih radnji i postupaka koji se nisu učili u vojnim školama i akademijama, HV je bio mnogo superiorniji u usporedbi s neprijateljem.
– U Strategijskoj obrambenoj operaciji hrvatske obrambene snage (HV i MUP RH) imale su 2232 poginula. Točan broj poginulih agresorskih vojnika neprijatelj i danas taji, ali se procjenjuje da je broj poginulih pripadnika agresorske vojske mnogo veći od broja poginulih pripadnika HV-a i MUP-a RH.“
Poseban dio ove knjige predstavlja emotivni i dirljiv osvrt Stjepana Antolašića na lik i djelo generala Gorinšeka, u kojem Antolašić, između ostaloga, piše: „Karla Gorinšeka sam upoznao 14. studenoga 1991. godine u Zapovjedništvu Operativne zone Osijek…Zapovjednik Gorinšek i ja smo „kliknuli“ na prvu, beskrajno sam mu vjerovao, a osjećao sam kako i on vjeruje meni. Tako je bilo od prvog do zadnjeg dana našeg zajedničkog ratovanja protiv četnika. Od njega sam o životu i ratovanju naučio više nego što sam naučio u svim školama koje sam završio…Katkad sam imao dojam da je ekstreman, ali sam se vrlo brzo uvjerio da se ne radi o ekstremizmu nego o stavu prekaljenog, iskusnog ratnika koji jako dobro poznaje neprijatelja i situaciju u kojoj smo se svi skupa našli…S ove vremenske distance, a to sam znao i tada, ništa na svijetu me ne može razuvjeriti da su odluke koje je donosio general Gorinšek bile sudbonosne za Slavoniju, za Hrvatsku i za konačni epilog operacije kojom je zapovijedao. Jednostavno, neka je viša sila odredila da taj čovjek bude u to vrijeme na tom mjestu!…Vrijeme koje sam proveo s njim boreći se za Domovinu čini me izuzetno ponosnim! Iako smo skupa ratovali relativno kratko, ostao je jedna od najznačajnijih figura u mom životu.“
Podsjećamo poštovane čitatelje da na mrežnim stranicama UHBDR 101. brigade ZNG-a/HV-a Zagreb – Susedgrad mogu pročitati članak koji smo objavili povodom smrti (29. srpnja 2022.) Karla Gorinšeka, general bojnika HV u miru: https://uhbdr-101br-susedgrad.hr/in-memoriam-generalu-hv-karlu-gorinseku/ .
U knjizi su predstavljeni i životopisi dvojice autora. Na početku knjige, kao njen moto, nalaze se domoljubni stihovi Stjepana Antolašića. Na kraju knjige domoljubni su stihovi Vinka Vrbanca.
Od srca preporučujemo ovu knjigu koja kao referentno djelo može poslužiti profesorima povijesti, ali i svima drugima koji sudjeluju u procesu obučavanja kako bi širili istinu o Domovinskom ratu i sudbonosnom doprinosu Slavonskih branitelja u njemu. Danas, 32 godine od agresije na Republiku Hrvatsku, knjiga je vrlo pogodna za mlade, za đake i studente ali i za stariju i braniteljsku populaciju. Napominjemo da je tiskana u ograničenom broju primjeraka. Zbog velikog interesa hrvatskih branitelja i civila izvrsno se prodaje, a može se naručiti i kupiti u knjižari “Svjetla grada d.o.o” – Knjižara i antikvarnica nova Osijek, trg Ante Starčevića 4, po cijeni od 20,00 eura + troškovi poštarine. Kontakt telefon: Ivica Vuletić, 098/547-740, ivica@knjizaranova.hr
Osvrt napisao: Sergije Dražić
Fotografije:
https://glas-slavonije.hr/ ; https://www.herojiosijeka.hr/ ; https://slavonija.in/ , iz arhive autora