Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata 101. brigade već godinama uspješno provodi projekt: „Očuvanje uspomena na ime i djelo 101. brigade ZNG-a/HV-a i promicanje digniteta Domovinskog rata“. Taj projekt katkada financira Grad Zagreb, a katkada Ministarstvo hrvatskih branitelja. Ove godine, zahvaljujući financijskoj potpori Ministarstva hrvatskih branitelja, uputili smo se na naše tradicionalno putovanje u Slavoniju s ciljem obilježavanja tužne 32. obljetnice pogibije pripadnika Stoprve na istočno-slavonskoj bojišnici, pod sloganom: Dan sjećanja i boli – Slavonija 2023.
Zbog velikog interesa organizator je tri puta mijenjao veličinu autobusa, kako bi u njega stala 62 putnika, i to:
- članovi obitelji poginulih i nestalih branitelja iz Domovinskog rata, posebno iz 101. brigade;
- pripadnici 101. brigade, kao i članovi njene Udruge;
- pripadnici braniteljskih udruga iz Gornjeg Vrapča (UHDIBDR Gornje Vrapče), iz Španskog (UHDDR Gradske četvrti STENJEVEC – Špansko), i iz HVIDRE Susedgrad;
- Stanislav Krulić (umirovljeni brigadir, stožerni brigadir, koji je obnašao generalske dužnosti), jedan od osnivača 101. br. ZNG-a/HV-a
- predsjednik Udruge 149. brigade HV – Trešnjevka Damir Pavlek;
- profesorica Jasenka Štimac i trinaestoro učenika OŠ Dragutina Domjanića iz Gajnica, te ostali naši gosti.
U 6:00 sati krenuli smo s parkirališta Područnog ureda Susedgrad da bismo oko 10:00 sati došli u Slavoniju, s ciljem odavanja počasti poginulim braniteljima na spomen-obilježjima u Beketincima, Vladislavcima, Paulinom Dvoru Ivanovcu, Antunovcu i Ernestinovu. Na svim tim mjestima počast smo odavali minutom ponosne tišine i molitvom, položili smo cvijeće i zapalili svijeće. Uz spomen-obilježja vijorila je zastava Udruge Stoprve. Detaljne podatke o imenima poginulih kao i o okolnostima njihove pogibije govorili su putnicima tijekom vožnje u autobusu vođa puta, predsjednik Udruge Sergije Dražić, a ispred pojedinih spomen-obilježja dopredsjednik Ahmet Puškar. Učenici OŠ Dragutina Domjanića iz Zagreba ispred spomen-obilježja recitirali su stihove poznatih pjesnika, povezane s domoljubljem. Tijekom vožnje slušali smo i domoljubne pjesme nastale u Domovinskom ratu, od kojih su mnoge posvećene 101. brigadi.
Posebno nas je ugodno u Antunovcu, ispred Spomen-kapelice, iznenadio posjet Ivana Anušića, novoimenovanog potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane, koji živi u blizini pa je, unatoč brojnim obvezama, našao vremena da pozdravi „stare“ ratne prijatelje iz Zagreba. Na tome mu srdačno zahvaljuju svi sudionici današnjeg putovanja, koji su tim posjetom bili počašćeni. Zajednička fotografija je naslovna fotografija ovog članka.
Nakon odavanja počasti svim poginulim civilnim i vojnim žrtvama, ispred dva spomen-obilježja u Ernestinovu, nakratko smo posjetili tamošnju Likovnu koloniju i razgledali eksponate u parku ispred i unutar prostora kolonije.
U 13:30 sati u Ernestinovu održano je druženje s mještanima. Zajednički ručak bio je u Vatrogasnom domu. Dočekala nas je i pozdravila u ime ovogodišnjih naših domaćina načelnica Općine Ernestinovo, Marijana Junušić, koja je Udruzi 101. brigade ZNG-a/HV-a tom prigodom poklonila knjigu Marijana Špoljara: „Petar Smajić i Kolonija kipara naivaca“ tiskanu povodom 50. godišnjice Kolonije kipara naivaca Ernestinovo (1973. – 2023.). U svojoj posveti u knjizi, Marijana je napisala:
„Dragi naši prijatelji iz UHBDR-a 101. br. ZNG-a/HV-a Zagreb – Susedgrad, iako je prošlo 30 i više godina od Domovinskog rata i teških stradavanja, u svima nama Ernestinovčanima i dalje prevladava neizmjerna zahvala i divljenje što ste u neizvjesnim 90-tima bili s nama, bili nam potpora i podrška, rame uz rame, i što smo u zajedništvu i enormnoj ljubavi prema Domovini izborili njenu slobodu. Ernestinovo je poznato po duhu naivnog, kiparskog stvaralaštva…hvala vam što ste omogućili da i ono nadalje živi i predstavlja simbol naše zajednice. Vaši prijatelji, zauvijek, Ernestinovčani.“
Na lijepim riječima dobrodošlice zahvalio je u ime gostiju iz Zagreba Sergije Dražić, koji je tom prigodom, u ime Udruge, Općini Ernestinovo i načelnici poklonio originalni rad poznatog zagrebačkog boema i slikara Ive Gregurevića (1947. – 2015.), koji je svoju ljubav prema Zagrebu pretočio u predivne slike, pa tako i ovu koju poklanjamo, u tehnici akril na kartonu, s motivom Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu. Dražić je pri tome, između ostaloga, rekao:
„Ovaj poklon uručujemo u znak zahvalnosti i sjećanja na neraskidivo prijateljstvo sa Slavonijom, iskovano u Domovinskom ratu, održavano neprekinuto i nepomućeno tijekom svih godina mira do danas. Općina Ernestinovo i Vi, draga Načelnice, tom prijateljstvu značajno doprinosite. Također, zahvalni smo za brigu oko našeg Spomen-obilježja u Paulinom Dvoru, posebno na dopunama koje su, prema zamolbi Udruge Stoprve, nedavno uklesane na Spomen-ploču. Poklanjamo vam i Zbornik izabranih likovnih i literarnih radova učenika 13 osnovnih škola iz Zagrebačkih gradskih četvrti Podsused-Vrapče i Stenjevec te iz Istočne Slavonije. Želimo da i ovaj Zbornik pod naslovom „Ne želim rat nikad više!“, koji je naša Udruga tiskala povodom 30. obljetnice osnutka 101. brigade ZNG-a/HV-a pridonese neizbrisivom sjećanju te da bude još jedan čin zahvale svim onim hrvatskim braniteljima kojih danas nema, a čija nam je krvlju natopljena žrtva omogućila život u miru i slobodi, u samostalnoj Republici Hrvatskoj.“
Gospodin Stanislav Krulić (umirovljeni brigadir, stožerni brigadir (prema činovima iz Zakona o službi u OS RH iz 2002. godine) , obnašao dužnosti brigadnoga generala) na našu zamolbu, rekao je nekoliko riječi o osnivanju 101. br. ZNG-a/HV-a, te o njenom ratnom putu, posebno u istočnoj Slavoniji: 11. lipnja 1991. godine, na području općine Susedgrad, u uvjetima neposredne ratne opasnosti, pred početak rata u Sloveniji osnovana je 101. brigada „R“ ZNG-a/HV-a, kao jedna od prvih većih organiziranih vojnih postrojbi grada Zagreba. Ja sam imenovan zapovjednikom brigade u osnivanju. Bojne zadaće brigada je obavljala na: novljanskom, lasinjskom, pokupsko-banovinskom te istočno-slavonskom bojištu. Brigada je znakovito pridonijela obrani Republike Hrvatske u: zaustavljanju proboja JNA i pobunjenih Srba na Kupi prema Zagrebu, odlučujućem zaustavljanju proboja JNA i pobunjenih Srba nakon pada Vukovara na glavnom smjeru istočno-slavonskog bojišta te sprečavanju pada Osijeka i daljnjeg prodora okupatorskih snaga na teritorij RH, kao i na oslobađanju okupiranih područja Banovine u „Oluji“. Od 1991. do 1995. u postrojbama 101. brigade borilo se 7225 pripadnika, od toga 13 žena. Na slavnom ratnom putu brigade ugasili su se životi četrdeset osmorice (od kojih petorice iz 100. brigade HV-a) pripadnika, a jedan se još uvijek vodi kao nestao. 211 osoba je ranjeno. Pripadnici brigade bili su većinom iz zagrebačke općine Susedgrad, ali i drugih zagrebačkih općina: Centar, Medveščak i Sesvete te Zaprešić.“ – zaključio je Krulić.
Riječ je zatim preuzeo Dražić, rekavši: „Zagrebačka 101. brigada u obrani Osijeka izvodila je bojna djelovanja do kraja lipnja 1992., u kojima je poginulo 35 pripadnika, od toga tri pripadnika iz 100. brigade HV-a. Da nije bilo junaka iz Slavonije, naša brigada imala bi i veće gubitke. Tu želim posebno istaknuti pripadnike Antunovačke satnije koja je osnovana 14. srpnja 1991. u sklopu 106. brigade HV, a branila je Antunovac i okolna mjesta na nekadašnjoj južnoj liniji obrane Osijeka. Među njima posebno pozdravljamo našeg dragog prijatelja i suborca, samozatajnog dragovoljca Domovinskog rata, zapovjednika Antunovačke satnije Franju Tokića, kojemu ovom prigodom svečano uručujemo originalni rad slikara Matije Poljančića (ulje na staklu), s motivom Hrvatskog Zagorja. Ovaj poklon uručujemo u znak duboke zahvalnosti i sjećanja na neraskidivo prijateljstvo, iskovano u Domovinskom ratu. Posebno zahvaljujemo Franji Tokiću, koji je na najopasnijim točkama obrane Antunovca angažirao „domaće dečke“, vrsne poznavatelje terena, posebice načina i pravaca izvlačenja bezbrojnim kanalima. Pod udarima višestruko nadmoćnijeg neprijatelja pao je Antunovac, ali Osijek nije, niti je odsječen.
Naš dragi Franjo sve vrijeme nakon rata, do danas, značajno doprinosi neprekinutom i nepomućenom prijateljstvu Zagrepčana i Slavonaca, sjećanju na Domovinski rat i prijateljstvu naših braniteljskih udruga. Zbog toga mu s radošću poklanjamo i Zbornik izabranih likovnih i literarnih radova učenika 13 osnovnih škola iz Zagrebačkih gradskih četvrti Podsused-Vrapče i Stenjevec te iz Istočne Slavonije, pod naslovom „Ne želim rat nikad više!“, koji je naša Udruga tiskala povodom 30. obljetnice osnutka 101. brigade ZNG-a/HV-a.“ – zaključio je Dražić.
Nakon govora i razmjene darova, učenici OŠ Dragutina Domjanića izveli su prigodni kraći program. Zahvaljujemo im, kao i Jasenki Štimac, njihovoj profesorici povijesti, koja je ujedno i dugogodišnja zaslužna članica naša Udruge.
Obodreni riječima dobrodošlice i ručkom koji nam je svima prijao, pozdravili smo se s našim domaćinima i krenuli prema Vukovarskom vodotornju. U autobusu, tijekom vožnje, vođa puta govorio je o Vukovaru – Gradu heroju i njegovom značaju za cijeli Domovinski rat. Također, bilo je riječi i o Vukovarskom vodotornju – simbolu stradanja i otpora grada.
U 18:00 sati krenuli smo prema Zagrebu. Putem smo slušali domoljubne pjesme, a bila je i „slobodna riječ“ u autobusu. Komentirali smo mnogobrojne današnje događaje. Prema izjavama sudionika, svi su bili vrlo zadovoljni ovim putovanjem. Organizator zahvaljuje svima i poziva na novo druženje dogodine. Nemojmo se nikada umoriti ponavljati istinu o tome da je Domovinski rat bio rat u kojem je obranjena i oslobođena Hrvatska i koji je s pravom najsvjetlijim slovima upisan u njezine temelje! Zbog toga ne smijemo nikada zaboraviti one koji su u te temelje ugradili svoje živote.
Tekst: Uredništvo
Fotografije: Ivo Šoštarić, Robert Kučinac