25. studenog 2017. obilježena je 26. obljetnica tužnog sjećanja i odavanje počasti, polaganje cvijeća i paljenje svijeća poginulim pripadnicima 101. brigade ZNG-a/HV-a kod spomen obilježja u mjestima njihove pogibije na istočnoslavonskoj bojišnici.
Zahvaljujući financijskoj potpori Grada Zagreba, organizator ovog okupljanja bila je, kao i svake godine, UHBDR 101. brigade, a pridružili su nam se i članovi UHDIBDR Gornje Vrapče. Nazočni su bili članovi obitelji poginulih i nestalih branitelja, pripadnici Brigade, članovi HVIDR-e Susedgrad, kao i učenici OŠ Dragutina Domjanića predvođeni profesoricom povijesti Jasenkom Štimac, te ostali građani, ukupno nas osamdesetak u dva autobusa. Rano ujutro okupili smo se na parkiralištu Gradske uprave Susedgrad u Gajnicama i krenuli u Slavoniju. Posjetili smo spomen obilježja u Beketincima, Vladislavcima, Paulin Dvoru, Ernestinovu, Antunovcu i Ivanovcu, okitili ih cvijećem i zapalili svijeće. Bili smo s našim poginulim pripadnicima u sjećanju i molitvi.
U Beketincima, na mjestu stradavanja 4. prosinca 1991. pripadnika Brigade Miljenka Becića, Željka Sakomana i Renata Tafre spomen obilježje podigle su njihove obitelji 1998. godine.
U Vladislavcima odali smo počast svim poginulim Vladislavcima tijekom Domovinskog rata.
Na našem centralnom spomeniku u Slavoniji, u Paulin Dvoru, položili smo vijenac i zapalili svijeće. Spomenik se nalazi uz cestu koja povezuje Paulin Dvor i Ernestinovo, a svečano je otkriven 20. studenog 2003. godine. Spomenik je, u suglasnosti općina Ernestinovo i Vladislavci, podigla i financirala Zajednica udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata RH. Godine 2011. UHBDR 101. br Zagreb-Susedgrad, u suradnji s načelnicima općine Vladislavci Nedjeljkom Radićem i općine Ernestinovo Matijom Greifom, izgradila je dodatak spomeniku i uredila okoliš. To je spomen obilježje pripadnicima 101. brigade, 3. bojne 100. brigade i 1. samostalne satnije Podsused. Na spomeniku su upisana imena poginulih: Miljenko Becić; Ivan Burazer; Žarko Catela; Ivan Dedić; Dragan Ević; Josip Gluhačić; Davor Hruševar; Nenad Jaklović; Dražen Jazvec; Veljko Jendruša; Nino Kink; Davor Kudeljnjak; Rade Latinović; Zlatko Latinović; Željko Ludaš; Alojz Medić; Josip Mikac; Miroslav Milić; Marko Peranović; Željko Plahinek; Marijan Postružin; Željko Sakoman; Stjepan Sedlovski; Stjepan Sever; Tomislav Simon; Boris Skukan; Vlado Škrilac; Renato Tafra; Veselin Vojnović; Mario Vrbanec i Rudo Zeba. Preko puta spomenika u Paulin Dvoru nalazi se i spomenik dvojici poginulih pripadnika HOS-a, koji također uvijek pohodimo.
Zatim smo posjetili spomen obilježje svim poginulim braniteljima Ernestinova, kao i odali počast pred masovnom grobnicom i spomenikom svim poginulim mještanima Ernestinova, koje je tijekom Domovinskog rata neprijatelj sahranjivao zajedno sa stokom!
Kapelica svetog Antuna, zaštitnika Antunovca, nakon što ju je općina Antunovac preuredila, od 3. prosinca 2010. je i Spomen kapelica, kao trajna uspomena na četrdesetoro poginulih i nestalih branitelja Antunovca u Domovinskom ratu. U njoj su posložene i osvijetljene njihove fotografije, među kojima i Tomislava Simona iz 101. brigade te Živka Mimice, Krešimira Posavca i Damira Užarevića iz 100. brigade HV-a. pogledali smo i dijelove dokumentarnog filma „Antunovac u Domovinskom ratu“ koji prikazuje kronologiju ratnih zbivanja i kratki životopis poginulih branitelja i civila. Film je bio posebno interesantan učenicima koji ga još nisu vidjeli. Preuređivanje kapelice sufinanciralo je Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti RH.
Na spomen ploči u Ivanovcu upisana su imena trojice poginulih pripadnika 101. brigade: Stjepana Severa, Vlade Škrilca i Željka Plahineka. Ploču su podigle njihove obitelji na mjestu stradavanja 6. prosinca 1991. godine.
Općina Antunovac, kojoj pripada i selo Ivanovac izgradila je te 20. studenog 2011. godine (na 20. obljetnicu progonstva mještana Ivanovca) otkrila spomen-obilježje u Ivanovcu, s centralnim spomenikom, u trajni spomen na Domovinski rat, na kojem su ugravirana imena poginulih i nestalih branitelja te pripadnika Civilne zaštite u obrani Ivanovca. Spomenik je idejno rješenje i djelo akademskog kipara Zdenka Radovanića i sastoji se od tri ploče. Na desnoj je simbol hrvatskog viteza koji kleči s mačem u ruci, okrenut prema centralnoj ploči s imenima poginulih (među njima i Željko Plahinek, Stjepan Sever i Vlado Škrilac, pripadnici 101. brigade koji su poginuli 6.prosinca 1991.), a na lijevoj ploči nalazi se epitaf s posvetom i nazivom spomen obilježja. Izgradnju spomen-obilježja u Ivanovcu financirala je u cijelosti Općina Antunovac.
U 14:00 sati počela je u Ivanovcu sveta misa za sve naše poginule, nestale i umrle branitelje kao i za poginule civile tijekom Domovinskog rata. Misu je služio vlč. Andrija Vrbanić, župnik Župe svete Rozalije.
Ove godine naši domaćini bili su mještani Ivanovca. Okupili smo se na zajedničkom ručku u Vatrogasnom domu. Nakon pozdravnog govora vlč. Andrije Vrbanića, prisutnima se obratio predsjednik Udruge Stoprve Sergije Dražić koji je govorio o ratnom putu 101. brigade, posebno o dolasku u istočnu Slavoniju 19. studenoga 1991. u teškim okolnostima pada Vukovara. Zatim je govorio o aktualnim ovogodišnjim događanjima Udruge povezanim sa Slavonijom: postavljanje skulpture „Slavonska obitelj“ u Parku 101. brigade HV-a u Zagrebu, susret s učenicima iz Slavonije kao i svečana premijera dokumentarnog filma „101. brigada HV-a“ u Zagrebu. Na kraju prenio je svima pozdrave našeg ministra hrvatskih branitelja, gospodina Tome Medveda. Jasenka Štimac, prof. povijesti u OŠ Dragutina Domjanića iz Zagreba predala je prof. povijesti u OŠ iz Antunovca Nataliji Bulić Kuić donaciju knjiga Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata. Toplim riječima dobrodošlice pozdravio nas je gospodin Ivan Anušić, saborski zastupnik i župan Osječko-baranjske županije.
Tijekom i poslije ručka (odličan čobanac koji su znalački pripremili naši domaćini) razgovaralo se o novim projektima i njihovoj realizaciji. Svim nazočnima Udruga Stoprve poklonila je komplet CD/DVD (drugo dopunjeno izdanje Monografije 101. brigade i dokumentarni film 101. za Hrvatsku).
U 17:00 sati zahvalili smo našim domaćinima na gostoljubivosti, pozdravili se s njima i krenuli prema Zagrebu u koji smo stigli u 21:30 sati. Zadovoljni što nas je cijeloga dana pratilo lijepo vrijeme, na rastanku, oprostivši se međusobno, puni dojmova iz Slavonije uputili smo se našim kućama do ponovnog druženja.