U slavonskom mjestu Vladislavci, u OŠ Mate Lovraka, 22.09.2023. godine u 12:30 sati, svečano je otvorena 1. memorijalna izložba pod punim nazivom: „Zajedno protiv zaborava – Općina Vladislavci u obrani Lijepe naše“. Organizatorica izložbe je Karmela Šilješ a pokrovitelj Općina Vladislavci.
U svom pozivu na izložbu, upućenom Udruzi HBDR-a 101. br. ZNG-a/HV-a, gospođica Šilješ je, između ostaloga, napisala: „Polako nam se bliže dani koji u hrvatskom narodu bude ona najteža i najbolnija sjećanja. Sjećanja na ljude koji su nas napustili prerano. Dolaze nam dani hrabrosti i nesebičnosti malenog čovjeka u stvaranju naše domovine. Ljubav koju su naši heroji osjećali prema svojoj voljenoj grudi bila je toliko velika da su bili spremni svoje najbolje godine života, svoju mladost pokloniti ovoj zemlji. Nažalost, brojni su je i poklonili. Sva žrtva koja je dana, zauvijek je urezana u temelje Republike Hrvatske te je njome ostvaren tisućljetni san, a to je sloboda. Vi, naši heroji i heroine ste svoju dužnost obavili, a sada je na nama, mlađim generacijama, pobrinuti se da sva patnja i žrtva ovoga naroda ne padne u zaborav.“
Nakon intoniranja hrvatske himne i odavanja počasti svim poginulim, nestalim i preminulim braniteljima iz Domovinskog rata minutom šutnje, konferansu je vodila učenica OŠ Mate Lovraka u Vladislavcima, Ela Bradarić.
Prisutnima se zatim biranim riječima obratila ravnateljica prethodno spomenute osnovne škole, profesorica Marija Poje. Između ostaloga, gospođa Poje je istaknula dugogodišnju uspješnu suradnju (od 2013. godine) s našom Udrugom, posebno edukaciju učenika o Domovinskom ratu i značaju 101. br. ZNG-a/HV-a koja je u njemu sudjelovala, naročito i u istočnoj Slavoniji, neposredno nakon pada Vukovara. Istaknula je i važnost sjećanja na doprinos branitelja iz Domovinskog rata.
U ime Općine Vladislavci – pokrovitelja izložbe, riječ je zatim uzeo Općinski načelnik Marjan Tomas, koji je istaknuo kako je iznimno važno čuvati od zaborava slavna sjećanja na Domovinski rat i pobjedu koju smo izvojevali. Također, govorio je o kontinuitetu suradnje na edukaciji i izobrazbi mladih generacija, a pročitao je i prilog jednog mjesnog učenika koji je uvršten i objavljen u Zborniku „Ne želim rat nikad više!“ objavljenom povodom dvadesete obljetnice ustroja 101. brigade, 2013. godine. Zahvalio je nazočnim predstavnicima braniteljskih udruga 101. i 130. br. Hrvatske vojske.
Riječ je zatim dobio Sergije Dražić, predsjednik UHBDR 101.br.ZNG-a/HV-a ZAGREB – SUSEDGRAD, koji je u svoje osobno ime i svojih kolega (Stjepan Bratković, Ahmet Puškar i Ivan Šoštarić) zahvalio na pozivu na ovu 1. memorijalnu izložbu, rekavši, između ostaloga:
„Bilo nam je osobito drago kada nam se potkraj prošle godine obratila Karmela Šilješ i iznijela svoju ideju da organizira ovu hvalevrijednu izložbu, u kojoj bi prikazala i dio foto-dokumentacije iz naše arhive. Spremno smo joj ustupili sve naše podatke, a naročito fotografije iz naše knjige „Monografija 101. brigade HV-a“ koja je tiskana 2013. godine, a čiji su nakladnici naša Udruga i Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata iz Zagreba.
Nažalost, svaki je rat „izvrsna“ prilika za krivnju, patnju i smrt. Nehuman sam po sebi uzrokuje nebrojene ljudske patnje. Uzrok Domovinskog rata je velikosrpska agresija prema Hrvatskoj, a time i krivnja za njegove posljedice. Dovoljno je sjetiti se Vukovara-Grada heroja. U taj rat mi smo uvučeni radi težnje stvaranja Velike Srbije, on nam je nametnut kao neizbježna činjenica. Hrvatska je vodila pravedan, oslobodilački rat s ciljem da obrani svoj teritorij i stanovništvo. Dakle, imala je pred sobom plemeniti i obrambeni cilj. Upravo svijest o tome davala je našim braniteljima, iako daleko slabije naoružanim, toliko potrebnu nadljudsku snagu da brane i obrane svoju jedinu domovinu.
Iako ne sumnjam da su sjećanja svih nas, bojovnika i civila, i danas živa, ipak je bilo potrebno slavnu povijest Općine Vladislavci i slikovno zabilježiti i tako ovjekovječiti borbu za hrvatsku slobodu i samostalnost, kojoj ste i vi značajno doprinijeli u Domovinskom ratu. Svi znamo onu staru izreku – jedna slika govori više nego tisuću riječi!
Uvjeren sam da će ova Memorijalna izložba , koju danas ponosno predstavljate javnosti, biti još jedan, značajan, čin zahvale svim žiteljima općine Vladislavci, naročito poginulim, nestalim i preminulim bojovnicima i civilima, koji to posebno zaslužuju…
Ovdje ne mogu a da ne istaknem neizmjerne patnje obitelji poginulih i nestalih branitelja, njihovu tugu i bol radi gubitka svojih najmilijih i radi neizvjesnosti sudbina onih koji nikada nisu pronađeni i kojima se ni grob ne zna. Vašom današnjom aktivnošću zahvaljujete i članovima obitelji poginulih i nestalih branitelja jer hrabro podnose njihov gubitak. Međutim, ono što tim članovima obitelji daje neizmjernu snagu je činjenica da niti jedan život nije izgubljen uzalud – jer pobijedili smo i obranili svoju domovinu!
Ova Memorijalna izložba ima još jednu, možda najvažniju, zadaću – a to je upoznati s njenim sadržajem i mlade – da se ne zaboravi. Upravo zbog toga uvjeren sam da će poruke i pouke, dokumentirana patnja, bol i ratna razaranja te utisci poneseni s ove izložbe značajno pridonijeti percepciji mladih naraštaja o neophodnosti izgradnje i očuvanja mira među narodima, jer MIR NIJE SVE, ALI BEZ MIRA SVE JE NIŠTA…
Još jednom ogromna hvala Vama, draga Karmela, kao organizatorici ove izložbe, a naročito i na potpori čelnika Općine Vladislavci, koji su uvijek bezrezervno, od srca i s punim poštovanjem primali zagrebačke bojovnike 101. brigade od završetka Domovinskog rata neprekinuto do danas.“ završio je Dražić.
Potom je govorio Zlatko Dernaj, predsjednik udruge „Heroji Osijeka“ i ratni načelnik inženjerije 130. brigade HV-a Osijek, koja je s nama, rame uz rame, branila i obranila Osijek od srpskih agresora. Dernaj je pohvalio ideju održavanja ovakvih izložbi, istaknuvši pritom izuzetno uspješnu putujuću multimedijsku izložbu “OSIJEK NA UDARU BRUTALNE AGRESIJE” kojoj je on autor a koju je njihova udruga prezentirala u EU Parlamentu u Bruxellesu, Beču, Budimpešti, Pečuhu i diljem Hrvatske: u Osijeku, Laslovu, Vukovaru, Zagrebu, Đakovu, Slavonskom Brodu, Čepinu, Belom Manastiru, Splitu i Rijeci. Dernaj je istaknuo da je generacija hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata imala privilegiju stvaranja samostalne i slobodne hrvatske države. U tom kontekstu istaknuo je važnost i značaj osnivanja Muzeja Domovinskog rata Osijek, što bi bio najbolji način trajne zahvalnosti hrvatskim braniteljima. Mladima je poručio da budu ponosni na svoje roditelje koji su sudjelovali u Domovinskom ratu.
Na kraju se prisutnima na dolasku zahvalila organizatorica koja je rekla da je ovo tek početak buduće aktivnosti koju bi trebalo trajno obavljati – da se ne zaboravi! Također, uručila je prigodne zahvalnice ravnateljici škole, Općinskom načelniku i predstavnicima udruga 130. i 101. brigade HV.
Cjelokupni ugođaj uveličao je i školski zbor OŠ Mate Lovraka, izvevši poznatu domoljubnu pjesmu Zrinka Tutića i Rajka Dujmića iz 1991. godine „Moja domovina“, koju su pjevali i svi nazočni.
Nakon kraćeg druženja u prostorijama škole, razišli smo se prepuni dojmova i uspomena, uz obećanje da ćemo vrlo rado doći ponovo u posjet našim starim i mladim prijateljima u Slavoniji.
Predstavnici UHBDR 101. br. ZNG-a/HV-a Zagreb-Susedgrad odali su prije otvaranja izložbe počast svim poginulim civilima i bojovnicima općine Vladislavci u Domovinskom ratu, a nakon izložbe pridružili su im se predstavnici Udruge 130. brigade HV-a u odavanju počasti poginulim i nestalim pripadnicima 101. brigade u Paulinom Dvoru.
Tekst: Sergije Dražić
Fotografije: Ivo Šoštarić i Zlatko Dernaj